30 kwietnia

La Montagne des Singes czyli kawałek Afryki w Alzacji

Czy spotkaliście kiedyś w lesie małpę, która bardzo lubi popcorn? ;)
Jeżeli nie, to zachęcam do odwiedzenia niezwykłego parku, zwanego La Montagne des Singes (Góra Małp).Park ten powstał w 1969 roku i jest zamieszkiwany przez magoty (Macaca sylvanus), chroniony gatunek makaków, niestety narażony na wyginięcie. Jego naturalnym habitatem jest pasmo gór Atlas w Północnej Afryce. Magoty można spotkać także na Gibraltarze, jednakże skąd one się tam tak naprawdę wzięły nie jest do końca pewne.


Magoty w parku La Montagne des Singes żyją swobodnie i widać, że mają się dobrze :) Ich populacja liczy obecnie ponad 200 osobników, a do ich dyspozycji jest prawie 25 ha lasu. Po rezerwacie poruszać można się tylko wyznaczoną ścieżką, dzięki czemu magoty mają zapewnione obszary przeznaczone tylko dla ich zabaw, odpoczynku czy zajmowania się młodymi. Są jednak one na tyle towarzyskimi stworzeniami, że pełno ich na całej trasie :)Ma to pewnie związek z tym, że lubią one ...popcorn;) Ogólnie magotów karmić nie można, poza właśnie odrobiną popcornu, którą dostaje się wchodząc do parku. Małpy są codziennie karmione owocami, warzywami oraz odpowiednimi zbożami, zaś prażona kukurydza w ograniczonych ilościach nie szkodzi im i jest ich lokalnym przysmakiem ;)


Przy parku mieści się także ośrodek badawczy, gdzie naukowcy mogą obserwować zachowania tego gatunku makaków. Ponadto dzięki temu miejscu możliwe jest reintrodukowanie całych grup magotów do ich naturalnych habitatów (siedlisk) w Afryce Północnej.


Spacer po parku trwa około godziny (niecały kilometr). 
Samochodem ze Strasbourga dojechać można w 45 min, zaś z Colmar w ok. pół godziny.


 Więcej informacji znaleźć można na stronie parku:
(również w języku angielskim i niemieckim)
 Nieopodal Góry Małp znajduje się La Volerie des Aigles, gdzie można zobaczyć dzikie ptaki, w tym m.in. orły czy kondora wielkiego.

PS Czy Wam też pogoda popsuła nieco majówkowe plany?Spodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger