26 października

słówko na niedzielę: pedaler dans la choucroute

Czy pedałowanie w kiszonej kapuście jest łatwe? Nie próbowałam, ale podejrzewam, że raczej nie ;) 
*

Wyrażenie pédaler dans la choucroute oznacza właśnie trudności w poruszaniu się czy robieniu postępów. Dotyczy to zarówno problemów fizycznych jak np ugrzęźnięcie samochodem w śniegu, jak i braku progresu w pracy, nauce... Podobnym wyrażeniem o identycznym znaczeniu jest pédaler dans la semoule, czyli pedałowanie w grysiku. Jako, że mieszkam w Alzacji to wersja z la choucroute jest mi o wiele bliższa ;) Jeżeli interesuje Was wymowa to posłuchajcie tego podcastu (EN).
Skoro już o pedałowaniu mowa to z pewnością przydałby się nam rower. Do jazdy miejskiej le vélo de ville, do jazdy w terenie górskim le VTT (Vélo Tout Terrain), do kolarstwa le vélo de course, a do domowych treningów przy serialu le vélo d'appartement, zwany czasem też home trainer (uwaga, "h" nieme!). Jeśli chodzi zaś o części rowerowe, to z doświadczenia wiem, że dopiero gdy coś się popsuje, moje słownictwo w tym zakresie się powiększa ;) Warto jednak zapamiętać kilka podstawowych:

le guidon - kierownica
la sonette - dzwonek
le frein - hamulec
les vitesses - przerzutki
la roue - koło
le pneu - opona
la chambre à air - dętka
la valve - wentyl
la pédale - pedał
la chaîne - łańcuch
la selle - siodełeko
le garde-boue - błotnik
la pompe à vélo - pompka rowerowa
crever - złapać gumę

*

W Strasbourgu od kilku lat popularny jest rower miejski vélhop. Takie wypożyczone rowery są modne przede wszystkim wśród studentów (tańsza taryfa no i nie ma problemu z transportem z miejsca zamieszkania). Jednak i tak najczęstszą opcją jest po prostu kupienie używanego sprzętu (d'occasion).

ibikestrasbourg
Popularne są także rowery cargo. Cieszą się popularnością przede wszystkim wśród rodzin z dziećmi, ale skoro Strasbourg stara się być miastem ekologicznym (uzyskał właśnie tytuł stolicy bioróżnorodności Francji) to pracowników dbających o porządek w takowe też wyposaża :)


ibikestrasbourg
Tym, którym rowerowa tematyka przypadła do gustu polecam zapoznanie się z jeszcze większą dawką słownictwa rowerowego (FR) lub sprawdzenie swojej znajomości francuskiego i wiedzy wykonując testy na rowerowe prawko dla dzieci ;) (FR, po wejściu na stronę należy kliknąć w quiz i wybrać tematykę).


Przyznam, że to, iż w Strasbourgu praktycznie nie ma zimy ma jeden ogromny plus - można jeździć na rowerze przez calusieńki rok!

Mam nadzieję, że dzisiejsze słówka Wam się przydadzą i że nie zdarza Wam się zbyt często pédaler dans la choucroute ;)
Słówka w wersji pdf do ściągnięcia tutaj. Można się ich uczyć także poprzez platformę quizlet.


Belle journée!


Spodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger