24 listopada

Idą Święta - plan działania (pdf do ściągnięcia)

Nie zawsze lubiłam Święta Bożego Narodzenia. A może inaczej - nie lubiłam przedświątecznego stresu i zamieszania związanego ze sprzątaniem i przygotowaniem wszystkiego. Teraz mam trochę problem z głowy, bo przyjeżdżam praktycznie na gotowe ;)
Mimo wszystko u siebie staram się wszystko w miarę zaplanować i rozłożyć, by później nie mieć zbyt dużo na głowie. Gdy pierwszy raz piekłam pierniczki dla znajomych totalnie zawaliłam i się nie wyrobiłam, aby przygotować je tak jak chciałam. Teraz wiem, że potrzebuję na pierniczkową produkcję 4 dni - jednego dnia przygotowanie ciasta, które musi "dojrzeć", następnego wycinanie i pieczenie, kolejnego lukrowanie i na końcu przygotowywanie ładnych paczuszek. To samo tyczy się kartek - żeby doszły na Święta trzeba je odpowiednio wcześnie wysłać, a aby to było możliwe, one muszą być gotowe (rok temu ratowałam się kupnymi...).
W tym roku postanowiłam przygotować sobie więc konkretny plan działania, który zawiśnie u mnie na lodówce.
Święta prawdopodobnie spędzimy w Polsce (albo i nie, wkrótce się okaże...), więc przed naszym wyjazdem chciałabym przygotować taki przedświąteczny obiad dla francuskiej rodziny z kilkoma polskimi potrawami. W planie pewnie będzie jeszcze kilka spotkań ze znajomymi, na które też wypadałoby coś dobrego przygotować. 

Rozłożenie przygotowań

Nie wszystko musimy robić tydzień przed wigilią, niektóre rzeczy można wykonać już teraz. Ja mam zamiar zacząć od uporządkowania szaf, do których nigdy nie zaglądam i pudełek, które służą jako schowki na bałagan. W następnej kolejności pójdą sufity, lampy i ściany (również kafelki w łazience i kuchni) oraz uporządkowanie regałów i przetarcie książek z kurzu. Nie wiadomo jak będzie z pogodą więc gdy tylko trafi się odpowiednia wymyję okna by i to mieć z głowy :)
Część dekoracji świątecznych pojawi się u mnie już początkiem grudnia, tak aby móc dłużej cieszyć się świątecznym klimatem. Jeżeli zaś planujemy ubieranie choinki dopiero 24. grudnia (w moim domu rodzinnym jest taka tradycja), to warto wcześniej sprawdzić czy światełka na pewno działają, aby później nie mieć niespodzianki i trochę smutnej choinki przez czas Świąt. 
Jako, że mamy małe mieszkanko to u nas jakoś bardzo dużo roboty nie będzie. Zwłaszcza jeśli pracą się podzielimy. I na szczęście odpada trzepanie dywanów oraz pastowanie podłóg, uff ;)

Spotkania z bliskimi

W zgiełku świątecznych przygotowywań dobrze jest znaleźć trochę czasu dla bliskich. Jeżeli wyjeżdżacie na Święta do innego miasta/kraju, to przed wyjazdem warto spotkać się w jakiś wieczór i napić domowego grzanego wina czy wyjść na świąteczny jarmark (w Strasbourgu otwarcie Marché de Noël już w ten weekend!). W czasie takich przedświątecznych spotkań obdarowuję znajomych i rodzinę przygotowanymi przeze mnie pierniczkami. A na Mikołajki przejmuję tradycję z domu mojego Francuza i piekę mannele, które 6. grudnia będziemy wcinać na mikołajkowe śniadanie (przepis wkrótce pojawi się na blogu) :) Jeśli będzie padać u Was śnieg to trzeba korzystać i ulepić wielkiego bałwana albo wybrać się na jakąś górkę i jeżeli nie macie już sanek to wykorzystać mocną reklamówkę ze starą poduszką w środku (prawie dorównuje jeździe na workach z sianem!). 
Święta są po to, by się z nich cieszyć, a nie po to by stresować się, że z czymś się nie wyrobiliśmy. 

Prezenty

Osobiście wyznaję zasadę prezentów płynących prosto z serca. Część robię sama, część kupuję, ale staram się, by było to jakieś drobiazgi, które z pewnością ucieszą obdarowywaną osobę (jak duże pudełko żelek dla mojego brata;) ). Nie przeszkadza mi, że dostanę kolejną parę ciepłych skarpetek ;) I uwielbiam pakować prezenty. Ładnie i ciekawie zapakowany podarunek sprawia zdecydowanie więcej radości niż taki po prostu włożony do gotowej torebki.
Przygotowałam dla Was też czysty plan działania w wersji pdf, który możecie ściągnąć tutaj i sobie wydrukować. WERSJA 2015 tutaj

Bisous,Spodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger