06 grudnia

Mikołajki w Alzacji

Mikołajki we Francji wyglądają inaczej niż w Polsce, przede wszystkim dlatego, że raczej ich się nie obchodzi:( Nie dotyczy to jednak północy Francji, a więc również Alzacji (i całe szczęście!).

*

Dzień Świętego Mikołaja po alzacku

Dzieci nie czekają jednak na prezenty pod poduszką lub w butach, bo takiego zwyczaju nie ma.
Na śniadanie je się pyszne männele (manalas), czyli specjalne bułeczki maślane w kształcie ludzików, o których pisałam Wam ostatnio.

A później dzieci czekają na spotkanie z Saint Nicolas, czyli Świętym Mikołajem. Jeżeli jest to akurat dzień szkolny to Mikołaj pojawi się w szkole, jeżeli zaś sobota lub niedziela to rodzice muszą poszukać, gdzie go znaleźć;)

Hansi 1938 saint-nicolas
Hansi

Hans Trapp, czyli kim jest Pére Fouettard

Przybywa on w towarzystwie osiołka oraz Hans Trapp (francuski odpowiednik to Pére Fouettard). Kto to jest? Ktoś, kto wie, które dzieci były niegrzeczne i zasługują na rózgę! Ta mroczna postać, która ma straszyć dzieci istniała w rzeczywistości. Był to rozbójnik Hans von Dratt lub Hans Trotha, który pod koniec XV wieku terroryzował region Wissemburgu. 

*
Na szczęście obecnie Mikołaj kocha także nicponie i wszystkie dzieci dostaną od niego klementynki, pierniczki oraz czekoladki, a te grzeczne będą mogły nawet pogłaskać osiołka :)

Więcej o dniu Świętego Mikołaja w Alzacji można poczytać tutaj (FR).

A na koniec jeszcze świąteczna animacja, w której pojawia się St Nicolas, osiołek, Hans Trapp oraz także Christkindel, czyli taka żeńska wersja Dzieciątka Jezus ;)Mam nadzieję, że Wy byliście grzeczni i Mikołaj Was odwiedził :)
Spodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger