23 stycznia

Zmniejsz śmiecia i wybierz torbę bawałnianą

Dziś przypada dzień bez opakowań foliowych. Z tej okazji postanowiłam zrobić szybki przegląd toreb bawełnianych. Bo lubię. I to bardzo :)

Moje poszukiwania pierwszej torby

Jeszcze 10 lat temu takie torby były w Polsce bardzo mało popularne i ciężko było je dostać. Gdy w jednej piekarni kupiłam swoją pierwszą siatkę bawełnianą byłam mega dumna, że w końcu udało mi się ją gdzieś znaleźć! Obecnie takie torby zrobiły się modne, wiele sklepów proponuje ja jako materiały promocyjne, również na różnych targach czy nawet konferencjach naukowych możemy zostać w nie zaopatrzeni. Również w sklepach z tanią odzieżą można je wypatrzyć (moja ulubiona pochodzi właśnie stamtąd - jest więc podwójnie eko!).

Piękne torby ekologiczne

W internecie można zaś znaleźć takie torby, o jakich 10 lat temu zupełnie mi się nie śniło. Od toreb ratujących świat, poprze torby dla blogerek i włosomaniaczek, aż po torby dla miłośniczek folkloru i kociar. Oczywiście wachlarz cenowy jest dość rozpięty, w końcu business is business.


1 - 29 zł, alefajnatorebka
2 - ok 10€, les tote bags de Manon (Fr)
3,4 - ok 35 zł, pojdziemyztorbami
5 - 15 zł, folkstar
6 - 13.50 zł, allegro
7 - 4.90 zł, AllBag
Znalazłam też mnóstwo pięknych, kocich toreb. Chętnie przygarnęłabym wszystkie :P A najbardziej tę z kotem pod chmurką ;)

1 - 39 zł, pakamera
2 - ok £11, british library (by eco bags)
3 - Zana (sklep w RPA)
4, 7 - ok 20$, Rakuten global market
5 - 22 zł, niespodziewajka
6 - ok £15, miristudio (na etsy)

Torbę można też wykonać samemu, świetny tutorial na jabłkową siatkę znajdziecie na stronie craftstylish.com :)
Apple-Print Tote Bag
No i chyba nie muszę pisać o tym, ile zalet ma używanie takiej torby? W samej Warszawie mieszkańcy zużywają dziennie 1.8 mln opakowań foliowych*. I niestety większość trafia na składowisko odpadów. A tam leżeć sobie może te kilkaset lat. Nas już dawno na ziemi nie będzie, za to będą sobie nasze śmieci. Więc może choć trochę ograniczmy ich ilość i na zakupy wybierajmy torby bawełniane :)

____________________________________________________________________________
Degradacja tworzyw sztucznych – czy foliowa torebka biodegradowalna to wybór przyjazny środowisku?


Spodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger