25 lutego

Alphabet de Strasbourg

Nadszedł czas kolejnej akcji w 80 blogów dookoła świata :) Czekałam na ten dzień z niecierpliwością, bo temat bardzo mi się podoba i ciekawa jestem jak wyglądają alfabety pozostałych blogerów.


Zadanie nie było takie łatwe i oczywiste jakby się mogło wydawać. Bo jednak każda literka występuje w alfabecie tylko raz. Więc trzeba wybrać to jedno słowo, które będzie najważniejsze. A czasem tych słów brak. Ale jakoś wybrnęłam ;)

Zapraszam na mój alfabet Strasburga :)


A jak Alsace

Strasbourg jest sercem Alzacji, chyba więcej nie muszę tłumaczyć?

B jak Batorama

Rejs po rzece Ill i kanałach Renu jest popularną atrakcją turystyczną. Trasa jest naprawdę piękna i mimo, że normalnie nie jestem fanką tego typu atrakcji, to polecam :D

C jak Cathédrale

Bo sercem Strasbourga jest zaś katedra. Muszę koniecznie poświęcić jej jakiś cały wpis, bo naprawdę zapiera dech w piersiach! Kiedyś była najwyższym budynkiem w Europie, obecnie w Strasbourgu nie można wybudować żadnego budynku, który byłby od niej wyższy dzięki czemu jak się zgubimy dość łatwo się odnaleźć - trzeba szukać katedry ;)

D jak Danse

A dokładnie chodzi o epidemię tańca. Pewnie zastanawiacie się jaka epidemia, przecież taniec to nie choroba! A jednak w roku 1518 kilkaset osób "zaraziło" się tańcem i tańczyło niemalże przez miesiąc bez przerwy wskutek czego część z tych osób zmarło.

E jak Europe

Prócz Parlamentu Europejskiego jest to także siedziba Rady Europy oraz Trybunału Praw Człowieka.

F jak Flàmmeküeche (tarte flambée)

Czyli jeden z alzackich smakołyków. Mój ulubiony :D

G jak Grande Île

w tłumaczeniu na polski Wielka Wyspa. Jest to historyczne centrum miasta, które otoczone jest rzeką Ill.


H jak Horloge astronomique

Znajdujący się w katedrze zegar astronomiczny jest po prostu niesamowity! Legenda głosi, że gdy jego twórca ukończył prace wydłubano mu oczy, aby nie mógł wykonać takiego drugiego.

I jak Illuminations

W każde lato organizowane są w Strasbourgu pokazy świetlne. Codziennie wieczór można podziwiać pokazy świetlno-muzyczno-wodne oraz  piękne iluminacje na katedrze.

J jak Jardin des Deux Reves

Ogród Dwóch Brzegów to park po obu stronach Renu (jak nazwa wskazuje). Jedno z ulubionych miejsc tubylców na niedzielny piknik.

K jak Kougelhof

Czyli wypiek, który bardzo przypomina naszą wielkanocną babę. Nasze jednak lepsze ;) za to formy na kougelhof są przepiękne!

L jak Laiterie

Jest to miejsce odbywanie się większości rockowych (choć nie tylko) koncertów. Nazwę zawdzięcza temu, że kiedyś znajdowała się tam mleczarnia.

M jak Maison Kammerzell

Jeden z najstarszych budynków w Strasbourgu. Zawsze zachwyca wszystkich turystów. W środku znajduje się hotel i bardzo dobra restauracja, której specjalnością jest choucroute aux 3 poissons czyli kiszona kapusta z trzema rybami. Brzmi strasznie? Osobiście polecam (ale tylko w tym miejscu), pyszności!

N jak Noël

W tym czasie dzieje się tu magia. Dla tych, którzy chcą powspominać sobie okres Bożego Narodzenia przypominam mój wpis ze świątecznym Strasbourgiem :)

O jak Orangerie

Jest to jeden z parków w Strasbourgu, w którym możemy spotkać mnóstwo bocianów. Oprócz tego znajduje się w nim mini ZOO, które jest zawsze atrakcją dla małych i dużych też.

P jak Petite France

Najpiękniejsza dzielnica Strasbourga, pełna mostów i ślicznych domków, niczym z bajki. Nazwa wzięła się od szpitala, w którym leczono francuskich żołnierzy chorych na jedną z chorób wenerycznych ;)

Q jak Quais

Tam gdzie rzeki w centrum miasta tam i bulwary spacerowe ;)

R jak Ragondin

Miał być Ren. Albo Rivetoile. Ale po wewnętrznej wojnie padło jednak na ragondin, czyli nutrię :) Pływają sobie w Illu i kanałach Renu i dla mnie stały się także takim symbolem Strasbourga ;)

S jak Saucisse de Strasbourg

Czyli alzacka wersja ...parówek :P

T jak Tram

Gdy pierwszy raz przyjechałam do Strasbourga (czyli 7 lat temu) to byłam tutejszymi tramwajami zachwycona! Śmigały po trawce, jeździły tam gdzie potrzebowałam no i w porównaniu z tymi wrocławskimi to był pełen luksus. Dwa ostatnie punkty życie zweryfikowało, ale wciąż śmigają po trawce ;)

U jak Ungerer Tomi

No, jakoś wybrnęłam ;) Tomi Ungerer jest znanym alzackim artystą, który stworzył piękne, ilustrowane książki dla dzieci. Dla dorosłych ilustracje też tworzy ;)
tomiungerer.com

V jak Vélhop

Jest to niezwykle popularny rower miejski. Bo po mieście najlepiej i najszybciej poruszać się właśnie na rowerze :)

W jak Winstub

Czyli typowa alzacka restauracja.

X jak Xoxo 

...czyli całuski ze Strasbourga! liczy się? ;)

Y jak Yvonne Haller

To dopiero była trudna literka! Na szczęście poratowała mnie Yvonne Haller, restauratorka, która była znaczącą postacią kuchni strasburskiej.

Z jak Zénith

Jest to największa sala koncertowa we Francji.


Uff, dotrwaliście do końca? Mam nadzieję, że Was nie zanudziłam, starałam się naprawdę przedstawić wszystkim w niemal telegramowym skrócie ;)


A jeśli mało, to koniecznie zajrzyjcie do innych blogerów i poznajcie ich alfabety:

Chiny
Biały Mały Tajfun - Kunmiński alfabet 
Esperanto
Językowa Oaza - Esperanckie ABC
Francja
Francuskie i inne notatki Niki - Roussillon w alfabecie
Français-mon-amour - Francuski alfabet 
Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim Bretania od A do Z
Gruzja
Gruzja okiem nieobiektywnym - Gruzja od A do Z
Hiszpania
Hiszpański na luzie - Las Fallas de Valencia od A do Z 
Holandia
Język holenderski - pół żartem, pół serio Holenderski alfabet
Kirgistan
Kirgiski.pl - O języku kirgiskim po polsku - Kirgiskie ABC
Niemcy
Willkommen in Polschland - Alfabet mojego miasta
Niemiecka Sofa - Niemiecki alfabet
Norwegia
Pat i Norway Norwegia od A do Å
Rosja
Rosyjskie Śniadanie - Alfabet miłych słów
Stany Zjednoczone
Szwecja
Szwecjoblog Alfabet szwedzkości
Wielka Brytania
Head Full of Ideas - My Personal British ABC  
english-at-tea - Brytyjski alfabet  
Włochy
Studia, parla, ama - Alfabet włoskości 

Jeżeli prowadzisz bloga o języku lub kulturze danego kraju i chcesz się przyłączyć do naszej grupy, zachęcam do kontaktu pod adresem e-mailowym blogi.jezykowe@gmail.com

Spodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger