14 lutego

Victoires de la Musique 2015

Wczoraj w Paryżu miała miejsce gala rozdania Victoires de la Musique 2015. Ceremonia była wyjątkowa, bo Victoires rozdano po raz 30. Jeśli chcecie się dowiedzieć kto został nagrodzony, a kto był moim faworytem to zachęcam do przeczytania notki i posłuchania subiektywnie wybranych utworów ;) Szczególnie polecam przesłuchanie utworów z końcówki postu, czyli kategorie Chanson originale oraz Révélation scène.Album rock

Little Armageddon de Skip the Use
Shake, Shook, Shaken de The Dø
The White Pixel Ape de Shakaponk

Ponieważ The Dø słucham praktycznie od kiedy zespół wydał swój pierwszy singiel (2007 rok), to nagroda ta bardzo mnie cieszy. Trzymam kciuki za Olivię, aby była też nagrodzona w kategorii Artystka roku, ale zdaję sobie sprawę, że ciężko będzie jej konkurować z Christine and the Queens.


Victoire des 30 ans de la musique électronique

Prócz "normalnych" nagród przyznano również specjalne, urodzinowe. Pierwsza statuetka to wyróżnienie dla twórcy muzyki elektronicznej. Oczywiście nagrodzony zostaje David Guetta! Odbierając nagrodę dziękuje wszystkim DJ'om na świecie grającym jego muzykę i osobom bawiącym się do niej razem z innymi bez względu na wyznanie, kolor skóry czy przekonania...

Vidéo-clip

Dernière Danse d'Indila
Despair,Hangover & Esctasy de The Dø 
Saint Claude de Christine and the Queens

Tutaj nie ma żadnego zaskoczenia. Ta nagroda zdecydowanie jej się należała.


Artiste féminine de l'année 

The Dø
Christine and the Queens
Brigitte

Osobiście kibicowałam The Dø, ale w tym roku konkurencja była na wysokim poziomie :)

Victoire des 30 ans du rock

Ta specjalna nagroda trafia do Jean-Louis Aubert (wokalisty fantastycznej rockowej grupy Téléphone, która triumfowała również 30 lat temu, podczas pierwszej edycji Victoires de la Musique, otrzymując nagrodę za najlepszy album rockowy). Jean-Louis Aubert otrzymanie nagrody skomentował słowami: la musique m'a sauvé la vie (muzyka uratowała mi życie).


Album de musiques du monde

Bed of Stone d'Asa 
Dernier appel de Tiken Jah Fakoly
Rivière noire de Rivière noire

O ile w zeszłym roku miałam swojego mocnego faworyta, który z resztą wygrał, to w tym roku nominowani artyści to zupełnie nie moja bajka. Więc dla przypomnienia zeszłoroczny występ pana Ibrahima, który przyprawił mnie o ciarki na skórze :D


Album de musiques électroniques

Complètement fou d'Yelle
Ghost Surfer de Cascadeur
Listen de David Guetta

Całkiem miłe zaskoczenie :) Myślałam, że raczej ciężko konkurować z Davidem Guettą, ale mój Francuz uświadomił mi, że czasem wygrywają artyści, którzy nie są nagradzani na całym świecie (żeby też mieli jakieś nagrody:P).


Spectacle musical ou tournée 

Christine & the Queens
Stromae 
Jean-Louis Aubert

Nie mogło być inaczej! Miałam szczęście być na jednym z koncertów Stromae i naprawdę polecam!


Album révélation 

Mini World - Indila
Piano ombre - François and the Atlas Mountains
Idées blanches - Vianney

Powiedzmy sobie szczerze - chyba inny werdykt nie był możliwy! Indila swoją muzyką zaczarowała nawet Polaków :)

>

Victoire des 30 ans du rap

Nagroda trafia do IAM. Może nie jestem wielką fanką rapu, ale myślę, że to wyróżnienie jest w pełni zasłużone. Akhenaton, jeden z liderów IAM, to gość, który ma coś w głowie i z pewnością ma coś do powiedzenia. Słowa do utworu Petit frere  tutaj.


Album de chansons

Alain Souchon & Laurent Voulzy - Alain Souchon & Laurent Voulzy
Chaleur humaine - Christine and the Queens
Les Feux d'artifice - Calogero

Bez szczególnych rewelacji...

Artiste masculin de l'année

Calogero 
Johnny Hallyday
Julien Doré

Zaskoczenia nie było, ale trzeba przyznać, że to chyba jeden z niewielu artystów, którzy są w stanie śpiewać po angielsku z wyjątkowo mocnym francuskim akcentem :P (albo ja słucham samych takich, którzy tego problemu nie mają, też możliwe ;) ).

Album de musique urbaine

Cosmopolitanie - Soprano
Je suis en vie - Akhenaton
Les Yeux plus gros que le monde - Black M

No i dobrze!

Révélation scène 

ALB
Benjamin Clementine 
Féloche

Chyba najlepsza kategoria. Każdy z artystów ciekawy, mnie najbardziej spodobał się Féloche, ale myślę, że Benjamin Clementine jak najbardziej zasłużył na nagrodę :) Obejrzyjcie prezentację wszystkich tych artystów w czasie gali Victoires.

Victoire des 30 ans de la musique du monde

Nagroda trafia do Rachida Taha, który wcześniej w duecie z Catherine Ringer zaprezentował cover utworu Ya Rayah algierskiego kompozytora Amrani Abderrahmane. Nie wiem czy ta dwójka tak zachowuje się normalnie ale podczas odebrania nagrody miałam wrażenie jakby byli pod wpływem czegoś (a może to tylko muzyka tak na nich działa?).

Chanson originale

Najważniejsza z nagród, bo wybierana nie przez jury, ale przez publiczność.  Nominowani:
Derrière les mots - Alain Souchon & Laurent Voulzy 
Saint Claude - Christine and the Queens
Sur ma route - Black M 
Un jour au mauvais endroit - Calogero

Wielkie brawa! Jeżeli nie znacie tego utworu to szybkie wyjaśnienie - powstał on jako wyraz sprzeciwu wobec brutalnego zamordowania dwóch młodych mężczyzn, Kevina i Sofiana, którzy mieszkali w tej samej miejscowości, z której pochodzi Calogero. Tytuł utworu nawiązuje do jednych z pierwszych ustalonych po tragedii faktów, chłopcy znaleźli się tego dnia w złym miejscu. Więcej o genezie utworu i nawiązaniu do wydarzeń możecie przeczytać tutaj (FR).
Calogero odbierając nagrodę mówił, że za każdym razem gdy śpiewa ten utwór myśli o Kevinie i Sofiane oraz ich rodzinach, a że ta nagroda to nie jest victoire (czyli zwycięstwo) muzyki, ale zwycięstwo sprzeciwu wobec przemocy. Tekst utworu tutaj.


Spodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger