19 lutego

Zmniejsz śmiecia: no ale jak?

Dzisiaj w ramach zmniejsz śmiecia troszkę o podstawach gospodarowania odpadami. W ostatnim poście pisałam Wam o tym, aby zwrócić uwagę na rodzaje plastików, które można u Was poddawać recyklingowi. Wbrew pozorom to dość istotne zagadnienie i aby recykling był jak najbardziej efektywny ważne jest by już u nas w domu segregacja odpadów była dobrze przeprowadzana.

No ale przejdźmy do tych podstaw :)


lekcja #4: piramida postępowania z odpadami

Czyli co robić by odpadów było mniej. Tak naprawdę wszystko jest dość logiczne i w prosty sposób prezentuje to taka odwrócona piramida hierarchii postępowania z odpadami:

Tym na czym powinniśmy się skupić jest zapobieganie ich powstawaniu, czyli nie tworzenie bezsensownych, dodatkowych odpadów. Niby świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta, ale jednak nacisk na konsumpcję jest tak ogromny, że kupujemy coraz więcej różnego rodzaju zbędnych produktów. Jednorazowe ściereczki do sprzątania, jednorazowe naczynia, 50 par butów, sterty ulotek, nieprzeczytanych gazet, nieprzemyślane zakupy kosmetyków i ubrań (a później leży nieużywane), kupowanie na zapas (a tu nagle już po dacie ważności), kupowanie wody butelkowanej zamiast picia wody z kranu, itd. To wszystko później zamienia się w odpady, których mogłoby nie być. W tę pułapkę wpaść bardzo łatwo, bo na każdym kroku nowe produkty wołają kup mnie, kup mnie! I żeby nie było - sama muszę się kontrolować robiąc zakupy kosmetyczne w Polsce przez internet (jestem rzadko - kupuję więcej, bo we Francji tego nie ma, a później okazuje się, że chyba z ilością przesadziłam). A tymczasem zapobieganie powstawaniu odpadów powinno być podstawą gospodarowania nimi.
Kolejnym etapem jest minimalizacja - skoro już tworzymy odpady to starajmy się je tworzyć w jak najmniejszych ilościach. Wybierajmy większe opakowania, zamiast siatek foliowych wybierzmy torby bawełniane, Starajmy unikać się dodatkowych, niepotrzebnych opakowań. Nie wyrzucajmy na śmietników produktów, które są nadal dobre i zdatne do użycia. 
Wiele rzeczy może być też ponownie użyta. Nie musisz za każdym razem kupować butelki z wodą, możesz użyć jednej butelki i uzupełniać ją samodzielnie. Ubrania, które Tobie się znudziły może spodobają się Twojej koleżance lub kuzynce? A może potrzebującym? Stare bawełniane T-shirty to świetny materiał na ściereczki do kurzu. Zwrotne butelki po piwie oddajemy do sklepu. Do słoików możemy zrobić swoje zaprawy. A z resztek mydła nowe mydła. Torebki na prezenty, papier opakunkowy też nie musi lądować od razu w koszu, jeżeli jest w dobrym stanie, to dlaczego nie użyć go ponownie?
A gdy już wyrzucamy swoje śmieci to je odpowiednio segregujmy, tak aby w jak największym stopniu możliwy był recykling. Nie mieszajmy odpadów, które nie mogą być ze sobą przetwarzane lub które trudno od siebie oddzielić (ostatnio podawałam przykład butelek PET oraz folii termokurczliwych, które znajdują się na niektórych butelkach) oraz tych, które mogą zanieczyścić przetwarzany surowiec (np bardzo tłusty papier). Recykling prowadzi do zmniejszenia składowisk odpadów oraz do ograniczenia wydobywanych surowców. Możliwy jest także tzw. organiczny/zielony recykling, czyli przetwarzanie odpadów biodegradowalnych (kompostowanie oraz fermentacja).  Otrzymany kompost, można później wykorzystać do nawożenia terenów zielonych czy też w innych celach (na większą skalę - np. do rekultywacji byłych składowisk czy wyeksploatowanych terenów poprzemysłowych). 
Ostatnią możliwą formą odzysku jest odzysk energii poprzez termiczne spalanie odpadów. Ma sens gdy spalane odpady mają wartość opałową powyżej 14.4 MJ/kg, dla przykładu dla drewna opałowego wynosi ona ok 15.6 MJ/kg, węgla ok 21.5 MJ/kg, a PVC aż 41 MJ/kg. 
Składowanie odpadów powinno być ostatecznością. Nie tylko dlatego, że składowiska odpadów zajmują ogromne powierzchnie, stanowią zagrożenie dla środowiska i z pewnością terenu nie zdobią, ale także dlatego, że jest to ogromne marnotrawstwo surowców wtórnych. Dla przypomnienia słowa mojego profesora (takie moje odpadowe motto):


Spodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger