02 lutego

Zmniejsz śmiecia: styczeń i trochę o "plastikach"

Coucou,
Czas na podsumowanie pierwszego miesiąca akcji zmniejsz śmiecia. W styczniu zachowywaliśmy się normalnie - tzn, nie ograniczaliśmy w jakiś szczególny sposób odpadów. Chciałam aby ten miesiąc mógł być porównaniem do kolejnych (gdy już będziemy starać się redukować ich ilość), więc tylko zliczałam ile i obserwowałam co ląduje w koszu na śmieci. Wcześniej wydawało mi się, że w dwie osoby nie produkujemy jakiejś ogromnej ilości odpadów, ale po dokładniejszemu przyjrzeniu się sprawie, myślę, że jest nad czym pracować.


styczniowe statystyki

4 worki odpadów zmieszanych o pojemności 35l

2x siata papierów i plastików (wielkości jak widać na zdjęciu):

szkło


W styczniu znalazło się nieco więcej papierów, bo robiłam noworoczny przegląd dokumentów i prasy. Jednakże większość naszych odpadów stanowią opakowania.  Opakowania ze szkła, papieru/kartonu i plastiku zbieramy selektywnie. Tutaj tak jak w Polsce należy zapoznać się z zasadami zbiórki odpadów, ponieważ nie dla każdej gminy czy miasta są one takie same. W przypadku Strasbourga papier i plastiki zbiera się razem, przy czym papier nie może być brudny (np. otłuszczony karton po pizzy się nie nadaje do recyklingu) zaś w przypadku plastików zbierane są tylko butelki wykonane takich tworzyw sztucznych jak PET i HD-PE, czyli pojemników po jogurtach czy różnego rodzaju folii nie zbiera się u nas selektywnie. Już tłumaczę dlaczego, bo spotykam się czasem z podejściem osób, że jak to, przecież plastik to plastik, a papier zawsze będzie brudny. 

Lekcja #2: dlaczego nie zbiera się wszystkich "plastików" razem?

W przypadku tworzyw sztucznych sprawa ma się tak: aby odzyskać materiał należy go od siebie odpowiednio oddzielić. I teraz mamy różne metody separacji. Najłatwiejszą i najtańszą jest metoda wykorzystująca różnicę gęstości danych materiałów. W przypadku HD-PE gęstość jest równa ok. 0.94-0.96 g/cm³, zaś PET ma ją znacznie wyższą - 1.38-1.41 g/cm³. Jak można wykorzystać taką różnicę w gęstości? Najłatwiej wyobrazić to sobie na przykładzie "kąpieli" w wannie z wodą - materiał o większej gęstości będzie opadał, zaś o mniejszej gęstości się unosił. Ale nie zadziała to, jeśli będziemy mieć inny materiał o podobnej gęstości. Tak jest w przypadku PVC, którego gęstość (1.38-1.55 g/cm³) jest zbliżona do gęstości PET. Teraz zwróćmy uwagę na to, że ktoś wpadł na idiotyczny pomysł aby folie termokurczliwe, czyli bardzo często wykonane z PVC. wykorzystać do produkowania etykiet na niektórych napojach/słoikach/butelkach. Znajdziemy tam często małym druczkiem dodaną informację o tym, by etykietę wyrzucać osobno (ktoś zwrócił na to uwagę?). A w czym tkwi problem? Przy przetwórstwie PET zanieczyszczenie PVC na poziomie 5 ppm (5 milionowych części, czyli 5 gramów PVC na tonę PET!) jest niedopuszczalne, ponieważ degraduje ono PET. Oczywiście jeśli zakład jest nowoczesny i stosowane są nowe technologie jak spektroskopia czy X-ray to tego problemu nie ma, jednakże jest to metoda bardzo droga.

Lekcja #3: a co z tłustym papierem i kartonie po mleku?

Teraz szybko o tłustym papierze. Po co zbieramy papier? By go ponownie wykorzystać. O ile butelkę da się wymyć z tłuszczu, o tyle papieru się nie da wymyć, więc taki papier po prostu zanieczyszcza ten "dobry" i zamiast produktu dobrej jakości mamy lipę. Papier do pieczenia czy śniadaniowy również nie nadaje się do recyklingu ponieważ jest zazwyczaj papierem woskowanym. Przy okazji zwracam uwagę na to, by dowiedzieć się jaka jest w naszej gminie gospodarka tetrapakami (czyli kartonami na mleko czy soki). Nie każdy Zakład Gospodarki Odpadami posiada odpowiednie technologie do recyklingu tego typu opakowań, są one kompozytami i prócz kartonu tworzą je jeszcze aluminium, folia i plastik. I niekoniecznie muszą one trafiać do pojemników na papier, bardzo często kompozyty wraz z metalami zbiera się razem z tworzywami sztucznymi.

Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś przydatnego :) Oby w lutym mojego śmiecia było mniej!Spodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger