25 marca

Była sobie bajka...

Nadszedł czas na kolejną odsłonę akcji w 80 blogów dookoła świata. Temat miesiąca to stare ale jare bajki z dzieciństwa. Bardzo mi się podoba! Z każdym miesiącem robi się ciekawiej :)
Postanowiłam napisać o francuskiej serii bajek, którą będąc dzieckiem uwielbiałam po uszy. Mowa o było sobie życie.


Myślę, że większości z nas ta seria kreskówek jest bliska. Nawet córki mojej kuzynki z chęcią ją oglądały :) Jest to chyba też najbardziej znana (i moja ulubiona!) część edukacyjnego cyklu kreskówek "Było sobie...", autorstwa Alberta Barillé.


Francuska nazwa serii to Il était une fois, czyli zwrot od którego zaczyna się większość bajek - pewnego razu... był sobie.... Pierwsza część opowiadała o historii człowieka i okazała się być prawdziwym hitem. Wszystkie odcinki i serie łączyła postać Mistrza (Maestro) o bardzo długiej brodzie służącej mu czasem za całe ubranie ;)
*
Część o ludzkim ciele powstała jako trzecia. Niestety okazało się, że mimo sukcesu poprzednich części francuska telewizja nie była chętna by go wyprodukować. Uważali, że tematyka jest za trudna dla dzieci i że dzieci nie zrozumieją. Jakże się mylili! Na szczęście dzięki uznaniu, które film zdobył w Kanadzie udało się go zrealizować we Francji. Sam Albert Barillé uważał część o wnętrzu ludzkiego ciała za najlepszy film, który zrobił. 

Nie wiem, czy wiecie, ale urodził się on w Warszawie, więc ma co nieco wspólnego z Polską :) Zawdzięczamy mu nie tylko serię "Było sobie...", ale także przygody Misia Colargola. Ten francuski film kukiełkowy został sfinansowany przez Barillé'a i dzięki jego staraniom został nakręcony w Polsce, w łódzkiej wytwórni Se-ma-for. 

O autorze z pewnością można powiedzieć, że był człowiekiem tworzącym z pasją i mającym pewną misję. Zaczął tworzyć kreskówki o charakterze popularno-naukowym, ponieważ uważał, że młodym ludziom jako rozrywkę należy pokazać coś wartościowego (był przerażony tym, co wtedy proponowała im telewizja). Niestety niewielu poszło w jego ślady i to co leci w telewizji dla najmłodszych każdy może ocenić sam... Pozwolę sobie przytoczyć jego słowa:
Donner à nos enfants le désir de savoir, éveiller leur curiosité. Les traiter aussi en personnes à part entière, qui comprennent bien plus que ne le croient les adultes. Vous les fortifierez ainsi et ils vous en sauront gré.
(Należy) dać naszym dzieciom pragnienie wiedzy, wzbudzić ich ciekawość. Traktować je także jako świadome osoby, które rozumieją znacznie więcej niż wierzą dorośli. Tak je umocnicie i one będą wam wdzięczne.

Po ogromny sukcesie Było sobie życie (Il était une fois la vie) pojawiły się kolejne cykle:
Były sobie Ameryki, Były sobie odkrycia oraz Byli sobie odkrywcy (Il était une fois...: les Amériques; les Découvreurs;  les Explorateurs). Później nastąpiła dość długa przerwa i seria została reaktywowana w 2008 roku nowym cyklem Była sobie Ziemia, który został poświęcony ochronie środowiska i zrównoważonemu rozwojowi. Barillé chciał, aby już najmłodsi zrozumieli, że każde działanie może wpływać na przyszłość naszej planety. A nie ma lepszego przewodnika i nauczyciela niż Maestro, czyli sympatycznego brodatego Mistrza.
Poniżej możecie obejrzeć fragment jednego z odcinków w polskiej wersji językowej:


Być może powstałyby kolejne, ale niestety Albert Barillé zmarł w lutym 2009 roku w wieku 88 lat (ciągle tworzył!). 

We Francji bajki Il était une fois są nadal emitowane we francuskiej telewizji i przyznam, że mimo tych prawie 30 lat na karku to nadal lubię je oglądać :) Spora część odcinków jest też dostępna na kanale youtube Maestra (FR lub PL).

Jeżeli spodobał Wam się mój wpis możecie obserwować bloga poprzez

Facebook

BlogLovin


Zapraszam Was także na bajkowe wpisy z innych krajów :) 

Chiny
Biały Mały Tajfun - Chińskie bajki 
Gruzja
Gruzja okiem nieobiektywnym - Jak powstała Gruzja
Hiszpania
Hiszpański na luzie - Klasyczne hiszpańskie bajki z lat 80  
Holandia
Język holenderski - pół żartem, pół serio - Nieśmiertelni bohaterowie holenderskich bajek 
Irlandia
Kirgistan
O języku kirgiskim po polsku - Apendi - bohater kirgiskich (i nie tylko) bajek
Niemcy
Niemiecki po ludzku - Bajki niemieckie razy dwa
Blog o języku niemieckim - Niemieckie bajki - Piaskowy Dziadek
Norwegia
Rosja
Daga tłumaczy - blog o tłumaczeniach z rosyjskiego - Rosyjskie bajki - "Kołobok"
Stany Zjednoczone
Szwajcaria
Szwajcarskie Blabliblu - Szwajcarskie Skarpetki Babibouchettes  
Turcja
Turcja okiem nieobiektywnym - Przygody Nasreddina Hodży  
Wielka Brytania
Blog o języku angielskim CPE, Business English- Stare ale jare brytyjskie kreskówki
Head Full of Ideas - Brytyjskie bajki mojego dzieciństwa  
Włochy
Primo Cappuccino - Język włoski BAJECZNIE prosty! 

Możecie zajrzeć też na naszego grupowego bloga :)

Spodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger