09 kwietnia

Zmniejsz śmiecia - marzec

Z pewnym poślizgiem czas na odpadowe podsumowanie marca. Mały postęp jest i odpadów jest odrobinę mniej. Jednak nie są to jakieś powalające różnice.


Odpadów zmieszanych wyszło nam 3 i 2/3 worka, w sumie jakieś 11.7 kg. Jest to niby o 0.3 kg więcej niż w poprzednim miesiącu, ale marzec jest nieco dłuższy od lutego.

W przypadku plastików i papieru było to 1.5 torby co dało 3.6 kg czyli o aż 2.5 kg mniej niż w lutym. Wpływ na to ma w dużym stopniu to, że w lutym robiliśmy porządki w papierach, a one trochę ważą. Dodatkowo w marcu przerzuciliśmy się na butelki equa i na wszelkie wypady braliśmy po prostu kranówkę zamiast wody butelkowanej.

Szkło w ilości jak na załączonym zdjęciu, daje to 3.6 kg, czyli jest tendencja spadkowa (styczeń 5.1 kg, luty 4.0 kg). Przy szkle podejrzewam, że więcej nie zdziałam. Francuskie śniadania to dżemy i niestety nie mając swojego ogrodu oraz piwnicy do przechowywania przetworów, trzeba je kupować. Część napojów kupujemy w szklanych butelkach zwrotnych, więc pod tym względem ograniczamy nieco powstawanie tego typu odpadów.

Pozostaje zastanowić się co zrobić, aby odpadów zmieszanych oraz papierów z plastikami było mniej.
Super by było mieć możliwość kompostowania, niestety mieszkam w bloku w centrum miasta, więc wiele zdziałać nie mogę. Z pewnością pomagają przemyślane zakupy. W miarę możliwości większe i nie podwójne (!) opakowania.
Papiery i plastiki - niestety zamiłowanie mojego mężczyzny do wody gazowanej jest ogromne i ciężko będzie coś z tym zrobić. Ale jeśli w lodówce będzie orzeźwiająca woda z cytryną / ogórkiem i miętą lub woda cynamonowa, to może skusi się na nią? Muszę pomyśleć jak ograniczyć jeszcze niepotrzebne papiery... Może macie jakieś pomysły? :)
Spodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger