31 października

Jak zostać dawcą szpiku we Francji?

Ostatnio pisałam o tym, jak zostać krwiodawcą we Francji. Dziś kolejny ważny temat - jak zostać potencjalnym dawcą komórek macierzystych. Przyznam, że bardzo długo odwlekałam rejestrację we Francji i teraz żałuję, bo było to banalnie proste. Z pewnością system polski jest nieco lepiej rozwinięty i sprawia wrażenie bardziej nowoczesnego, ale i tak wszystko (wraz z oddaniem krwi) udało mi się załatwić w jedno popołudnie po pracy.
zostań stróżem życia

Dlaczego warto zostać potencjalnym dawcą szpiku?

By mieć szansę uratować komuś życie. Jesteś jedną z bardzo nielicznych osób, która może to zrobić. Być może jesteś nawet tą jedyną i ktoś właśnie czeka na Ciebie. 

Jak wygląda pobranie komórek macierzystych?
Być może słyszeliście o takim micie, że szpik pobierany jest z kręgosłupa. Jest to zwykła bajka!
Komórki macierzyste można pobrać na dwa sposoby. Pierwszy i najczęstszy sposób (80% przypadków), to poprzez pobranie ich z krwi obwodowej. Nie wymaga to hospitalizacji. W niektórych przypadkach jednak wskazane jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej - w tym przypadku konieczna jest hospitalizacja, ponieważ zabieg odbywa się pod narkozą.

Jak zostać potencjalnym dawcą komórek macierzystych we Francji?

Na początek ważna informacja: Jako dawca szpiku można być zarejestrowanym tylko w jednym kraju. Jednakże baza jest międzynarodowa, więc jeśli ktoś z innego kraju będzie nas potrzebował, to nie musimy się martwić, że my jesteśmy w innym.

Jak się zarejestrować?
- tak jak ja - bezpośrednio w centrum krwiodawstwa
- poprzez stronę dondemoelleosseuse.fr, później odpowiedni ośrodek się z nami skontaktuje na wizytę lekarską i pobranie krwi.

Ważne
Aby zostać dawcą musimy być zdrowi. To bardzo ważne i ze względu na nas i ze względu na biorcę, który ma osłabiony system immunologiczny. Dyskwalifikują nas m.in. poważne choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby nowotworowe, choroby zakaźne, transplantacje, choroby autoimmunologiczne, choroby układu nerwowego, choroby krwi i szpiku, zaburzenia psychiczne, choroby endokrynologiczne czy uzależnienia. Jeśli przyjmujemy różne leki lub nie jesteśmy pewni czy nasza choroba nas dyskwalifikuje, to należy to skonsultować z lekarzem.


Jak wygląda procedura we Francji?
- wypełniamy długaśną ankietę (niestety nie znalazłam wersji on-line)
- wizyta lekarska i różne pytania dotyczące naszego zdrowia
- pobranie krwi

I już. Zostaliśmy Stróżem Życia, czyli le Veilleur de Vie. Zobowiązujemy się do informowania o zmianie danych kontaktowych czy poważnej zmianie zdrowia i czekamy, czy kiedyś ktoś będzie nas potrzebował.

Różnice między byciem potencjalnym dawcą we Francji i w Polsce.

We Francji jest się całkowicie anonimowym. Oznacza to, że nigdy nie dowiemy się komu oddaliśmy swój szpik. W Polsce biorca po okresie 2 lat może skontaktować się ze swoim biorcą, jeżeli ten pochodzi z Polski i również wyraził chęć kontaktu.
W Polsce łatwiej zarejestrować się w bazie - wystarczy odesłać specjalny pakiet rejestracyjny (zamówiony poprzez internet tutaj). We Francji konieczna jest wizyta u lekarza w punkcie krwiodawstwa i pobranie krwi do badań.
Wypełniając ankietę we Francji możemy wybrać czy zgadzamy się na pobranie szpiku z talerza kości biodrowej, czy może na dwie metody (z biodra lub z krwi obwodowej).

MOŻE SIĘ PRZYDAĆ: słownictwo związane z byciem dawcą krwi i szpiku 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak zostać dawcą krwi we FrancjiSpodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger