30 listopada

Słówko: Le changement climatique

To, że dzisiejszy zbiór słówek nie ukazał się wczoraj, wyjątkowo nie jest przypadkiem czy moim lenistwem lub nieogarnięciem. Tym razem był to zabieg naumyślny. Hmm, ciekawe kto mi uwierzy, no ale już się tłumaczę. Dzisiaj rozpoczyna się bowiem konferencja klimatyczna COP21. Część z Was zapewne wie, że ważne jest dla mnie dbanie o naszą planetę (więcej w zakładce eko). Oczywiście bez fanatyzmu, ale uważam, że każda mała zmiana się liczy - jeśli kogoś z Was uda mi się zachęcić do przemyśleń lub konktretnych działań będę mega szczęśliwa. Zapraszam na dzisiejszą porcję słówek związanych z ekologią (l'écologie) i ochroną środowiska (la protection de l'environnement).

Powiedzmy sobie szczerze, w obecnych czasach ważnym jest posiadanie świadomości ekologicznej (la conscience écologique). Nasz każdy gest jest zgodą lub nie na pewne praktyki. O ochronie środowiska dużo się mówi, ekolodzy (des écologistes) krzyczą do nas o ociepleniu planety (le réchauffement de la planète) w wyniku efektu cieplarnianego (l'effet de serre) i podnoszeniu się poziomu oceanów (l'élévation du niveau des océans). Oczywiście znajdą się i tacy, co stwierdzą, że to bajki i że to naturalna kolej rzeczy.

W Polsce ostatnio głośno o smogu (un nuage de pollution / le smog) i problemie z zanieczyszczeniem powietrza (la pollution atmosphérique). Powodem  są nie tylko spaliny (le gaz d'échappement), ale również ogrzewanie oparte na węglu (le charbon). Zasoby naturalne (les ressources naturelles) nie są jednak nieskończone i chcąc nie chcąc stoimy u progu kryzysu energetycznego (la crise énergétique). Rozwiązaniem powinien być zrównoważony rozwój (le développement durable) i przestawienie się na energie odnawialne (les énergies renouvelables). W Polsce jest plan powstania także elektrowni atomowej (la centrale nucléaire), która pomogłaby zaspokoić potrzeby energetyczne kraju w okresie przejściowym. Wielu ludzi obawia się jednak promieniowania radioaktywnego (la radiation) czy katastrofy nuklearnej (une catastrophe nucléaire). Pojawia się także problem zagospodarowania odpadów radioaktywnych (des déchets nucléaires/radioactifs) oraz ewentualnego skażenia (la contamination). Stąd wiele państw wycofuje się z tego modelu energetycznego. 
Jakie alternatywy należą do zielonych energii (les énergies vertes)?
Są to przede wszystkim energia wiatru (l’énergie éolienne), energia słoneczna (l'énergie solaire) oraz energia wodna (l'énergie hydraulique).

My sami też możemy coś zrobić. Wiele gospodarstw domowych ma problem z marnotrawstwem energii (le gaspillage d'énergie). Powinniśmy oszczędzać energię (économiser de l'énergie) i pamiętać m.in. o wyłączaniu światła (éteindre la lumière) gdy wychodzimy z jakiegoś pokoju, odłączaniu ładowarek czy laptopa od źródła prądu, gdy go nie używamy. Zamiast samochodem możemy wybrać się do pracy na rowerze lub umówić się ze znajomymi na wspólne podwożenie się (le covoiturage). Zamiast w zimie ogrzewać mieszkanie tak, by chodzić po nim w krótkim rękawku, można założyć jakiś sweter i ograniczyć ogrzewanie (le chauffage). I nie wietrzyć lodówki zastanawiając się przez 15 minut, co by tu z niej wyciągnąć ;)

Jeszcze kilka przydatnych zwrotów:

être causé par - być spowodowanym przez
consommer de grandes quantités d'énergie - zużywać wielkie ilości energii
la couche d'ozone - warstwa ozonowa
le trou dans la couche d'ozone - dziura ozonowa
les intempéries - anomalie pogodowe

Słówka możecie ściągnąć w wersji pdf lub uczyć się ich ze mną na quizlecie (Nie wiecie co to? Tutaj wszystko wyjaśnione).

A tak żeby nie było zbyt poważnie to kilka zabawnych krótkich filmików z przesłaniem ;) (EN)


Zaczniemy od misia, który zatrudnia pingwina do produkcji energii:Ten sam miś lubi jak jest mu baaardzo ciepło.Piesek, który ma problemy ze spaniem.I na koniec mój ulubiony - kasłające surykatki ;)Dajcie koniecznie znać w komentarzu, czy wpis się Wam podobał i czy chcecie więcej :)Spodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger