11 grudnia

Świąteczna muzyka francuska - la playlist de Noël


Święta tuż, tuż. U mnie już od tygodnia lecą świąteczne hity! Jakoś tak milej przygotowywać się do tego wyjątkowego czasu w takiej muzycznej oprawie. Zwłaszcza lukrowania pierniczków nie wyobrażam sobie bez odpowiedniego klimatu! Rok temu dzieliłam się z Wami moją ulubioną świąteczną składanką, ale nie znalazła się na niej ani jedna piosenka w języku francuskim. Czas to zmienić! Przygotowałam więc francuską playlistę świąteczną.

Jak zwykle mam problemy z ograniczeniem się do kilku utworów. Więc na bloga wybrałam kilka najfajniejszych, a resztę znajdziecie na moim spotify lub youtube. Składanka na spotify nieco lepsza, bo dostępna baza muzyczna jest większa. Ale na moim kanale youtube znajdziecie też ciekawe francuskie vlogi i kanały do nauki francuskiego, więc zachęcam do subskrypcji :)
To teraz czas na muzykę (playlista spotify na dole wpisu). Na początek...

Francuskie piosenki świąteczne

Oczywiście rozpoczyna królowa piosenki francuskiej - Edith Piaf :)
Jacques Dutronc zaśpiewa nam o córce Mikołaja  (La fille du Père Noël).
Następnie odświeżona wersja utworu Georges Brassens'a - "Le Père Noël et la Petite Fille" w aranżacji genialnego Michel'a Legrand'a.
Teraz czas na nieco mniej znanych wykonawców - francuska wokalistka Jeanne Cherhal śpiewa o pachnącej choince (ça sent le sapin). Uwaga wyrażenie sentir le sapin oznaczać może także, że to już są czyjeś ostatnie dni, "stanie nad grobem".
I na koniec tej części kanadyjka Marie-Chantal Toupin zaśpiewa piękną piosenkę Noël c'est l'amour. (wersja spotify)


Znane świąteczne hity po francusku

Tę listę otwiera najsłynniejsza grecka wokalistka we Francji, Nana Mouskouri z coverem  L'enfant au tambour (The little drummer boy). 
Kolejny utwór to Noël Blanc (White Christmas) w wykonaniu Cœur de Pirate i aranżacji Michel'a Legrand'a.
Au royaume du bonhomme hiver (Winter wonderland) śpiewa niesamowity Roch Voisine. 
Następnie na kulig możemy udać się z Ginette Reno, która śpiewa Promenade en traîneau (Sleigh Ride).
I jeszcze raz Voisine, tym razem z Joyeux Noël (The Christmas Song).


PS chciałam wcześniej napisać "francuskie covery", ale okazało się, że w top 5 nie ma ani jednego francuskiego wykonawcy! Mimo, że Roch Voisine, Ginette Reno i Cœur de Pirate są bardzo popularni we Francji, to jednak pochodzą z Kanady.

A na koniec...

Na spotify znajdziecie to cudeńko w pięknej francuskiej wersji! Na youtube niestety jej nie było. I tak jak wspominałam całe playlisty pełne są jeszcze innych świątecznych utworów do słuchania i uprzyjemniania nam tego wyjątkowego czasu :)Więcej francuskiej muzyki do znalezienia tutaj.

francuskie piosenki na Boże Narodzenie

Spodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger