22 stycznia

Inspirujący Francuzi - Abbé Pierre i piękne cytaty

Coucou!
Przybywam do Was z nowym blogowym cyklem poświęconym inspirującym Francuzom. Raz w miesiącu będę przedstawiać Wam sylwetkę kogoś specjalnego i dodawać kilka grafik z inspirującymi cytatami :)
A cykl zaczniemy od człowieka, który zmarł dokładnie 9 lat temu, 22 stycznia 2007 roku, i który 16 razy został wybrany "ulubionym Francuzem Francuzów".  Mowa o Ojcu Piotrze (fr. Abbé Pierre). Jego historię poznałam kilka lat temu na kursie francuskiego i od razu dołączył on do grona inspirujących mnie osób (no i został moim ulubionym Francuzem, a jak!).
©Vivie Zizounaï *

L'insurrection de la bonté - insurekcja dobroci

Mój wpis nie będzie życiorysem Abbé Pierre. Od tego jest wikipedia ;) Napiszę o tym, co mnie w tym człowieku urzekło. Przede wszystkim ogromna prostota, dobroć i bezgraniczna miłość. Zwłaszcza do tych, o których inni już zapomnieli.
Jest styczeń roku 1954, we Francji bardzo sroga zima i ogromne mrozy. W Paryżu każdej nocy umierają z zimna osoby pozbawione dachu nad głową. Od pierwszych dni stycznia Abbé Pierre próbuje przekonać polityków, że należy stworzyć jak najszybciej tzw. cités d'urgence (mieszkania interwencyjne, w których mogli by się schronić potrzebujący). Z marnym skutkiem. Gdy jednego ranka wychodzi od znajomego znajduje ciało kobiety, która w zamarzniętych dłoniach trzymała nakaz eksmisji.
Tego samego dnia w radio Radio-Luxembourg Abbé Pierre apeluje do wszystkich Francuzów o pomoc dla tych, którzy nie mają gdzie schronić się przed zimnem (tekst tutaj - FR). Nazajutrz w prasie pisze się o "insurekcji dobroci". Francuzi na apel Ojca Piotra odpowiadają - darowizny wynoszą ok 500 mln franków. Do akcji przyłączył się nawet sam Charlie Chaplin, który ofiarował 2 mln franków mówiąc, że on ich nie daje, ale je oddaje, bo sam był włóczęgą.
Pomoc jest nie tylko materialna, bardzo dużo osób zgłasza się do wolontariatu.

Fundacja Emmäus

A to pozwala rozwinąć się założonej w 1949 przez Abbé Pierre wspólnocie Emmäus, której głównym celem jest pomoc ludziom bezdomnym i odrzuconym społecznie. W marcu 1954 powstaje więc Stowarzyszenie Emmäus, które prężnie działa pomagając osobom w życiowych trudnościach do dzisiejszego dnia, także i w Polsce. Zasady są dość proste - dać schronienie, ciepło, możliwość prostej pracy (której zyskami dzieli się z innymi członkami "komuny"). Zazwyczaj prace polegają na naprawie lub odnowieniu różnych ofiarowanych sprzętów domowych, które później są sprzedawane. W praktycznie każdym dużym mieście we Francji można znaleźć magazyny Emmäus, w których bardzo tanio można zakupić używane meble, sprzęt agd, ubrania, książki... Praktycznie wszystko ;) 
Jest to przydatne info dla osób, które próbują się urządzić we Francji. My sami mamy z Emmäus kompletną zastawę za jakieś 5€ ;) oprócz tego doniczki, alzacką ceramikę i słoje "parfait" do przechowywania suchych produktów. 

Kontrowersje

Żeby było trochę ciekawiej, to o kilku kontrowersjach i o tym, dlaczego oficjalnie Abbé Pierre świętym nie zostanie.
Po pierwsze Ojciec Piotr wyznał, że miał pewne doświadczenia seksualne z kobietą będąc już księdzem. Przyznał jednak, że nie była to długa relacja, bo czuł się z tym źle. Ale wciąż poddawał w wątpliwość sens celibatu. 
Ponadto nie zgadzał się z oficjalnym stanowiskiem Kościoła Katolickiego odnośnie święceń dla kobiet. 
Krytykował również Jana Pawła II za zakaz stosowania prezerwatyw i wymaganie od osób chorych na aids wstrzemięźliwości w kontaktach seksualnych. 
Wyrażał także zrozumienie dla osób homoseksualnych i chęci posiadania przez nich dzieci (jeśli dzieci nie poniosą żadnych psychicznych i społecznych szkód).

W moim odczuciu te kontrowersje tylko podkreślają to, co naprawdę liczyło się dla Abbé Pierre - drugi człowiek. Nigdy nie przestawał o niego walczyć. Na wakacje wybrał się dopiero po swojej śmierci (jeszcze przed nią, w taki sposób o niej żartował).

A na koniec kilka grafik z cytatami :)


Nie możemy, pod pretekstem, że nie da się wszystkiego zrobić w jeden dzień, nic nie robić.


piękne motto

Wszyscy jesteśmy ludźmi jednej i tej samej Ziemi. 

inspirujące motto

Życie jest dużo piękniejsze od ostrożności.

piękne cytaty


Uśmiech kosztuje mniej od elektryczności, a daje tyle samo światła.

piękne cytaty

 Żyć, to uczyć się kochać.

inspirujący cytat

Koniecznie dajcie znać w komentarzach czy podoba Wam się taka seria wpisów i czy polubiliście Ojca Piotra :)


Spodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger