18 stycznia

Nauka z Fiszkami plus + KONKURS

Coucou!
Jak pewnie część z Was pamięta jestem wielką zwolenniczką nauki słówek z fiszkami, o czym pisałam m.in. w tym wpisie. Wcześniej korzystałam głównie z własnoręcznie przygotowanych fiszek, a jakiś czas temu przerzuciłam się też na naukę on-line poprzez platformę quizlet. W obu przypadkach są to jednak słówka wybierane i wpisywane przeze mnie. Tym razem jednak wpadł w moje łapki gotowy zestaw Fiszek Plus wydawnictwa Edgard. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak się sprawdziły, a może i skorzystać z okazji i spróbować je wygrać, to zapraszam na ciąg dalszy wpisu :)
nauka francuskiego

Fiszki plus - recenzja

Testowałam fiszki z języka francuskiego dla średnio zaawansowanych (cz.3), odpowiadające poziomowi B2. W moim przypadku było dość dużo słówek, które już znam - ale mieszkając we Francji i używając na co dzień języka francuskiego trudno się dziwić ;) Znalazło się jednak kilka słówek i wyrażeń, których nie znałam oraz dość sporo takich, które sobie w przyjemny sposób utrwaliłam, zwłaszcza jeśli chodzi o pisownię. 
Fiszkowy zestaw składa się z:
- pudełka, w którym możemy przechowywać fiszki
- 600 fiszek wykonanych z dość sztywnego białego papieru
- trzech przegródek: uczę się, powtarzam, umiem
- małego plastikowego etui, do którego mieści się do 40 fiszek i które możemy wziąć wszędzie ze sobą
- memolisty z wypisanymi wszystkimi słówkami wg kategorii
- kodu do pobrania nagrań mp3 oraz programu do nauki słówek

fiszki do francuskiego

Słówka podzielone są wg 31 grup tematycznych (m.in. komunikacja, dom, prace domowe, charakter, wypadki, przyroda i ekologia, matematyka, prawo, nauka, praca, marketing, polityka i wiele innych). 
Każda kategoria ma swoją ikonkę, którą znajdziemy na kartoniku ze słówkiem. Oprócz słówka zawsze znajduje się też przykład jego użycia w zdaniu, co jest moim zdaniem bardzo ważne, gdy chcemy nauczyć się poprawnego zastosowania słówek. 
Co więcej, na niektórych fiszkach znajdziemy dodatkowe słówka związane z danym zagadnieniem, synonimy lub ciekawostki. Na niektórych karteczkach znajdują się też obrazki - tutaj uważam, że takich obrazkowych przykładów mogłoby być nieco więcej.


Oczywiście nauka z fiszkami jest fajna (niezależnie od tego, czy to te samodzielnie wykonane czy te kupne), możemy je wziąć ze sobą, gdzie tylko chcemy i uczyć się stojąc w kolejce czy jadąc tramwajem. Plastikowe etui tutaj spełnia swoją rolę i chroni fiszki przed zniszczeniem, co mi się często zdarzało przy moich "samoróbkach". 
Przegródki w pudełku pomagają usystematyzować przerobiony materiał. 
Na początku wydawało mi się, że zwykły, sztywny biały papier to takie "słabe" rozwiązanie, że lepszy byłby jakiś woskowany lub foliowany kartonik, ale jednak nie. Bo na tym papierze możemy sobie dopisać ołówkiem wszelkie komentarze, powiązane słówka czy też coś zakreślić. Albo narysować brakujący obrazek ;)

Dużym plusem są dostępne nagrania mp3. Na każdym kartoniku znajdziemy numerek, który odpowiada numerowi nagranej wymowy. A nauka wymowy w języku francuskim jest naprawdę bardzo ważna! Sama miałam z nią ogromne problemy na początku nauki. Po prostu to trzeba ćwiczyć - słuchać i powtarzać, i w końcu przyjdzie :)

Program do nauki jest moim zdaniem najsłabszym elementem zestawu. Nauka polega na wyborze jednego określenia z czterech, które odpowiada danemu wyrażeniu w języku francuskim lub polskim. Mając wyrażenia, które zupełnie nie są do siebie podobne, gdzie np. jest jeden tylko czasownik, nietrudno znaleźć odpowiednie wyrażenie. Ciekawszym rozwiązaniem byłaby możliwość przećwiczenia pisowni. 
W programie mamy też dwie gry - wykreślankę oraz tzw "memo". Ja tam wszelkie gry zawsze lubię ;)

Dla kogo?
Z pewnością dla osób, które albo zaczynają się uczyć francuskiego (wtedy oczywiście zestawy dla początkujących), dla osób, które są na poziomie B1-słabe B2 oraz dla tych, którzy potrzebują powtórzyć sobie słownictwo. W przypadku osób na poziomie mocnym B2 lub wyższym podejrzewam, że większość słówek znajdujących się w zestawach z tej serii będzie już znana. 

Podsumowanie w kilku punktach:
+ staranne wykonanie fiszek
+ zdanie z zastosowaniem danego wyrażenia lub słówka
+ dodatkowo synonimy/słówka powiązane/ciekawostki
+ etui
+ biały papier
+ nagrania
- mało obrazków
- program do nauki


KONKURS

Wygraj fiszki ufundowane przez Wydawnictwo Edgard jezykiobce.pl!

Odpowiedz na pytanie:
jakie słówko sprawia/sprawiało Ci najwięcej problemów i jak sobie z nim radzisz?

Do wygrania są pudełka fiszek plus z języka francuskiego na wybranym przez Was poziomie. Osoba, która udzieli najciekawszej wg mnie odpowiedzi będzie mogła wybrać 2 pudełka, a dwie kolejne otrzymają po jednym (czyli wybiorę 3 osoby).
Jeżeli pojawią się problemy z dodaniem odpowiedzi przez system disqus napisz do mnie maila lub skontaktuj się ze mną przez moją stronę na fb - wtedy osobiście dodam Twoją odpowiedź :)

Wyników oczekujcie pod tym wpisem do końca stycznia :)

Regulamin:
1. Organizatorem konkursu jest blog Madou en France.
2. Nagrodą w konkursie są pudełka Fiszek Plus, ufundowanych przez Wydawnictwo Edgard jezykiobce.pl.
3. Konkurs jest otwarty, a udział w nim jest bezpłatny.
4. Konkursu trwa w dniach 18-25.01.2016 r.
5. Ostateczny termin przesłania odpowiedzi to poniedziałek, 25. stycznia 2016 r. do godziny 23:59 czasu polskiego.
6. Aby wziąć udział w konkursie należy odpowiedzieć na pytanie konkursowe.
7. Nagrodzone zostaną trzy osoby, które udzielą wg mnie najciekawszych odpowiedzi.
8. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 31. stycznia 2016 roku.
9. Wysyłka nagród tylko na terenie RP.


WYNIKI

Uwaga, uwaga! Czas na wyłonienie zwycięzców!
2 pudełka fiszek trafiają do Pauliny K. i jej sposób na słówko "enrober".
Po jednym pudełku otrzymują Olessa (metoda na wymowę "la vessie") oraz Dominika ("les épaules").
Gratuluję Dziewczynom :) Byłam pod wrażeniem Waszej kreatywności i musiałam naradzać się z moim Francuzem, aby wyłonić ostatecznych zwycięzców.

PS wkrótce na moim newsletterze będzie konkurs tylko dla osób na niego zapisanych, więc jeśli jeszcze nie jesteście zapisani, to szybko nadrabiajcie ;)


Spodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger