14 marca

Cédric Villani - najbardziej zwariowany francuski matematyk

W dzień liczby Pi (3.14) chciałabym Wam przedstawić kolejnego inspirującego Francuza. Dzisiaj o wielkim matematyku, którego marzę spotkać. Ale uwaga, mimo, że to matematyk, to na pewno nie jest to nudna postać! Z resztą zdjęcie chyba mówi samo za siebie, czyż nie?
francuscy matematycy Cédric Villani
cedricvillani.org

Matematyka może być pasjonująca

Cedric Villani - Francuzi matematycy
cedricvillani.org
Część z Was pewnie wie, że z wykształcenia jestem fizykiem. Nawet podwójnym ;) Co prawda moje drogi z fizyką nieco się rozeszły i zajęłam się czymś nieco bardziej przyziemnym, ale w dalszym ciągu nauka ma dla mnie ogromne znaczenie (cóż, jestem trochę nerdem). I uważam, że fizyka jest niezwykle pasjonująca - o ile poda się ją w odpowiedniej formie. Rozumiem, że dla niektórych to pewnie synonim nocnych koszmarów, ale winę za to ponoszą beznadziejni nauczyciele :P Dlatego właśnie bardzo chciałam napisać o Cédricu Villani. Bo jest to człowiek niezwykle pasjonujący. I który w jakiś magiczny sposób odczarowuje innym matematykę.

Niezwykły matematyk

Po raz pierwszy zobaczyłam go kiedyś oglądając Le Grand Journal. Jego postać bardzo mnie zaintrygowała - w końcu ma on dość ekscentryczny styl ubierania się, który przenosi nas w czasie do jakiejś innej epoki. A może nawet wymiaru. Potwierdza to po części wyobrażenie o zwariowanych naukowcach i jednocześnie przekreśla nieco stereotyp kujona, który nie ma dystansu do siebie. 
A Cédric to nie byle kto, jeśli chodzi o dokonania naukowe. W 2010 zdobył Medal Fieldsa (matematyczny odpowiednik nagrody Nobla). Ale jednocześnie gdy opowiada "zwykłym zjadaczom chleba" o matematyce, to nie próbuje tłumaczyć jakichś niezrozumiałych formuł. Opowiada o magii matematyki. Mam dla Was dwa nagrania jego wystąpień w czasie konferencji TEDx. Pierwsze w języku francuskim, a drugie w języku angielskim. Koniecznie posłuchajcie! I pozwólcie się mu zabrać w podróż w zupełnie inny wymiar naszego świata.
Wiecie co jeszcze w nim jest fajne? Że niezwykle ważne są dla niego kontakty z innymi ludźmi. Mówi nawet, że matematykom są one konieczne ;) Spotkałam już wielu naukowców, którzy całe życie spędzali (lub nadal spędzają) w laboratorium i nawet w czasie wyjścia na piwo rozmawiali tylko o różnych formułach. 
A Cédric? Zwiedza świat, ma żonę i dwójkę dzieci, uwielbia czytać (komiksy także), jak widać po stylu ubierania się pasjonuje go też moda ;) chodzi często do kina i na koncerty. Po prostu żyje.

Kilka cytatów


Dans la vie, il faut être vulnérable et ouvert. Il faut s'avancer, il faut s'exposer.
W życiu trzeba być wrażliwym i otwartym. Trzeba iść do przodu i się narażać.

Ni les gênes, ni l'environnement ne peuvent tout expliquer, et c'est bien ainsi. 
Ani ludzie, ani środowisko nie może wszystkiego wytłumaczyć, i tak jest dobrze.

Le monde est tellement plein de liens insoupçonnés!
Świat jest pełen niespodziewanych powiązań!

Vous pouvez avoir le cerveau le plus puissant du monde, si vous restez toujours sur votre problème ce n’est pas ça qui fera avancer les choses.
Można mieć najpotężniejszy mózg świata, ale skupianie się zawsze na swoim problemie, nie posunie sspraw do przodu.

En mathématique, c’est comme dans un roman policier ou un épisode de Columbo: le raisonnement par lequel le détective confond l’assassin est au moins aussi important que la solution du mystère elle-même.
W matematyce to jak w powieści detektywistycznej lub odcinku Columbo: rozumowanie, według którego detektyw myli mordercę, jest co najmniej tak ważne jak rozwiązanie samej tajemnicy.

 Aucun scientifique ne voyage autant qu'un mathématicien. Pour faire accoucher les idées, il faut en discuter, partout, avec tout le monde.
Żaden naukowiec nie podróżuje tyle co matematyk. Aby rodziły się pomysły trzeba rozmawiać, wszędzie, z wszystkimi ludźmi.

Les idées sont une richesse qui se crée, s’échange, se monnaye; certaines idées valent des milliards, certaines changent la vie, certaines permettent de gagner une guerre.
Pomysły to bogactwo, które się tworzy, wymienia, spieniężnia. Niektóre pomysły warte są miliony, niektóre zmieniają życie, niektóre pozwalają wygrać wojnę.

L’imagination et la rigueur sont deux des trois qualités essentielles d’un mathématicien. La troisième est la ténacité.
Wyobraźnia i dokładność są dwiema z trzech podstawowych cech matematyka. Trzecia to plastyczność.Słyszeliście już kiedyś o Cédricu Villani? Mam nadzieję, że jego postać Was choć trochę zainspirowała do tego, by nieco inaczej spojrzeć na matematykę ;) A jaka jest Wasza pasja?


POZNAJ TAKŻE INNYCH INSPIRUJĄCYCH FRANCUZÓW

Abbé Pierre, czyli Francuz od bezdomnych
Bruno de Stabenrath, prezenter TV na wózku inwalidzkim
Pierre Gagnaire, najlepszy (i najskromniejszy) szef kuchni na świecieSpodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger