31 marca

Jak tanio podróżować po Francji?

Przyznam, że kiedy przyjechałam po raz pierwszy do Francji to trochę przeraziły mnie koszty podróżowania tutaj. Na szczęście w czasie moich studiów w Strasbourgu miałam kolegę, który wiedział dosłownie wszystko na temat taniego podróżowania po całej Europie. I okazało się, że nie taki wilk straszny. W kolejnej odsłonie poradnika turysty Wam zdradzę jak można zaoszczędzić na tutejszych środkach transportu planując wycieczkę po Francji.
tanie podróżowanie we Francji, tanie bilety we Francji, pociągi i autobusy we Francji, jak podróżować po Francji

Co wybrać?

Przy wyborze środka lokomocji, warto zastanowić się nad tym, jakie elementy podróży są dla nas ważne. Czy ważne są wygoda, szybkość przejazdu, elastyczność, przesiadki. Czy zamierzamy wziąć dużo bagażu, mamy przewidziany dokładny plan wyjazdu, czy wolimy podróżować nocą lub dniem. I oczywiście jaki mamy budżet. 

Covoiturage, czyli samochodem przez Francję

Czyli blablacar. We Francji jest to opcja bardzo popularna, także na co dzień, przy dojazdach do pracy (choć tutaj są to już raczej indywidualne ustalenia, nie poprzez system blablacar). Plusem jest to, że można znaleźć coś w ostatniej chwili, na dzień przed wyjazdem. Komfort zależy oczywiście od rodzaju samochodu oraz ilości współpasażerów. Jest to bardzo fajne rozwiązanie, gdy lubimy poznawać nowych ludzi i jesteśmy rozmowni. Oraz znamy francuski oczywiście, choć możemy mieć szczęście i trafić na kogoś, kto biegle posługuje się angielskim.
WAŻNE: aby zobaczyć francuskie oferty (czyli tych, których najwięcej jest we Francji) należy logować się przez stronę z francuskim rozszerzeniem - blablacar.fr 
Płatności realizuje się poprzez ich platformę - po podróży, kierowcy podaje się jedynie specjalny kod, który zostaje nam wysłany sms'em. 
Proponując wspólne przejazdy i realizując pierwszy z pasażerami otrzymamy bon na 20€ do wykorzystania na wybranych stacjach benzynowych. 
Jeśli chodzi o ceny, to są one wyższe od polskich, jednakże w porównaniu z innymi cenami biletów, to i tak są dość atrakcyjne.

Podróż po Francji pociągiem

W końcu przejechanie się TGV również jest pewną atrakcją turystyczną ;) Niestety pociągi we Francji są bardzo drogie. Bardzo. Ale jest kilka sposobów na to, by bilety były tańsze.

Karty zniżkowe 
Takie karty należy sobie oczywiście kupić, jednakże często już przy jednej większej podróży zniżka jest opłacalna. Oczywiście zniżki nie przysługują wszystkim, mogą na nie liczyć:
  • Osoby młode w wieku od 12 do 27 lat. Nie trzeba być uczniem ani studentem. Karta kosztuje 50€ za rok i zapewnia zniżki do 60%.
  • Seniorzy (od 60 lat). Koszt takiej karty do 60€/rok. Zniżki od 25 do 50% oraz gwarantowana zniżka 40% na podróże pierwszą klasą TGV lub Intercity.
  • Dzieci i ich rodziny (dziecko do 12 lat + 4 osoby towarzyszące). Karta zapewnia zniżkę 50% dla dziecka oraz 25% dla maksymalnie 4 innych osób podróżujących wspólnie. Za kartę zapłacimy 75€/rok.
  • Jest także karta weekendowa. Podróże w weekendy o 25-50% taniej (dotyczy także biletów tam i  z powrotem na trasach od 200 km, które jakoś obejmują weekend - np wyjazd w niedzielę wieczór, a powrót w czwartek). Ze zniżki może korzystać także jedna osoba, która z nami podróżuje.
Karty są imienne i ze zdjęciem, więc proszę nie kombinować ;) Więcej o kartach zniżkowych na stronie francuskich koleji.

Wybranie odpowiedniego momentu zakupu biletu
Ceny biletów są zmienne. Jednego dnia bilet może kosztować 25€, a jakiś czas później już o 50€ więcej. Warto więc rezerwować bilety w odpowiednim czasie.
  • Kupowanie biletów z dużym wyprzedzeniem (kilka tygodni, a nawet miesięcy przed planowaną podróżą). Zazwyczaj bilety można kupić na 3 miesiące przed datą kursu. Są to specjalne bilety Prem's - uwaga, biletów nie da się oddać, ani zmienić (ale Kasia Bretonissime pisze, że jest możliwość wykupienia specjalnego ubezpieczenia za kilka euro, które gwarantuje tę możliwość).
  • Korzystanie z kalendarza cen. Jest to rewelacyjne narzędzie! Zwłaszcza, gdy data naszej podróży jest dość elastyczna. Kalendarz pokazuje aktualne ceny biletów na najbliższe trzy miesiące. Oczywiście należy pamiętać, że za tydzień te same ceny nie będą już obowiązywać. 
tanie bilety na pociąg i tgv we Francji

  • Ceny biletów zależeć mogą także od pory dnia, którą wybierzemy na podróż. Często późne lub wczesne pociągi będą miały jeszcze dostępne bilety w bardziej przyjaznych cenach.
Pociągi lowcostowe
Do wyboru mamy IDTGV oraz Ouigo. Ja niestety nie miałam jeszcze okazji podróży nimi, ale wkrótce mają być uruchomione także połączenia ze Strasbourga. Ceny są całkiem ciekawe, ale komfort jest nieco słabszy (choć i tak lepszy niż w większości PKP :P ) i jest mniej połączeń. O pociągach Ouigo pisała niedawno Nika, więc odsyłam Was do jej wpisu, w którym wszystko rewelacyjnie opisała.

Tanie busy we Francji

Polski bus w Polsce jest niezwykle popularny. Podobne linie lowcostowe pojawiły się niedawno i we Francji. Do wyboru jest kilku przewoźników, m.in. francuski OUIBUS, brytyjski Megabus oraz od niedawna niemiecki Flixbus (właśnie te autokary widuję najczęściej w Strasbourgu).
Minusem podróżowania autobusami jest oczywiście bardzo długi czas podróży. Ceny zaś są bardzo atrakcyjne, a w autokarach bardzo często jest dostęp do wifi.

Porównywarka cen

A teraz jedna z najciekawszych stron - wyszukiwarka połączeń z opcją porównywania cen. Jest kilka witryn z takim przeznaczeniem, wg mnie najbardziej przejrzystą jest www.comparabus.com, więc innymi nie będę zawracać Wam głowy. Podrzucam printscreena z przykładowym kursem ze Strasbourga do Dijon (na najbliższy poniedziałek). Porównać możemy czas podróży oraz cenę biletu. Wyświetlają nam się także inne opcje transportu - mogą to być dostępne połączenia kolejowe, propozycje covoiturage'u, a nawet loty. Pociąg kosztuje prawie 80€, zaś bilet autobusowy można kupić już za 6€! Niestety podróż jest o 4 godziny dłuższa.

Tanie podróżowanie po Francji, pociągi, tgv, tanie bilety we Francji, tanie busy

Rozwiązania alternatywne

Oczywiście wybrać możemy także:
  • Rower. We Francji jest to dość pupularna forma aktywności. Podróżując na rowerze raczej nikogo nie zaskoczymy, w końcu Tour de France zobowiązuje do pewnej rowerowej kultury ;)
  • Autostop. Podobno na południu może być nieco ciężej, ale ogólnie nie jest źle. Oczywiście trzeba wybierać odpowiednie miejsca, ale osoby podróżujące autostopem chyba wiedzą gdzie szukać takich informacji? Warto znać francuski, bo wiecie jak jest z tym angielskim u Francuzów ;)

Transport w miastach

To już oczywiście wszystko będzie zależało od miasta, w którym się znaleźliśmy. Warto sprawdzić wcześniej jakie są rodzaje biletów dziennych lub kilkudniowych. Albo wypożyczyć rower miejski. O środkach transportu w Strasbourgu pisałam zaś tutaj.


Uff, to jest już koniec. Jeśli wiesz o czymś, o czym ja nie wiem, to koniecznie daj mi znać, abym mogła uzupełnić ten wpis. Przygotowanie go i zebranie wszystkich materiałów było nieco czasochłonne, więc mam ogromną nadzieję, że przyda on się Wam przy planowaniu podróży po Francji.Spodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger