28 kwietnia

Jak dobrze i tanio zjeść we francuskiej restauracji

Jak zapłacić mniej we francuskiej restauracjiCoucou!
Wpis o tanim podróżowaniu we Francji bardzo Wam się spodobał, dziś kontynuuję cykl i chcę podzielić się z Wami kilkoma sposobami na to jak dobrze zjeść we Francji bez rujnowania naszego budżetu. Dla mnie kosztowanie kuchni danego kraju czy regionu jest formą zwiedzania równie ważną, co oglądanie zabytków. Niestety we Francji stołowanie się w restauracjach może być trochę kosztowne. Warto więc znać kilka sposobów jak zapłacić mniej za rachunek.

LaFourchette.com

Jest to system rezerwacji on-line, dzięki któremu mamy możliwość skorzystania z naprawdę korzystnych promocji. W ich bazie znajduje się całkiem spora liczba restauracji oferujących specjalne zniżki  (na "menu" - czyli wybrane dania lub całą kartę). Zniżki wynoszą zazwyczaj od 20% do 50%. W przypadku zniżek na całą kartę należy zamówić przynajmniej danie główne plus przystawkę lub deser (albo wszystkie 3). Napoje nie są objęte promocją.
Znajdziemy tam zarówno restauracje rodzinne z kuchnią bardziej domową (choć np tunezyjską) jak i nawet restauracje gastronomiczne. Od kiedy odkryłam tę stronę rezerwuję tylko i wyłącznie przez nią (i nie męczę Francuzów swoim nazwiskiem :D ). Tym bardziej, że mają program lojalnościowy i zbiera się punkty, które później przemieniają się w bony zniżkowe do wybranych restauracji.

DOBRA RADA
Jeśli chcesz otrzymać dodatkowo 1000 yumsów, to dokonując pierwszej rezerwacji w systemie użyj mojego kodu partnerskiego: 7B00E54F

A jak to działa?

Można używać na dwa sposoby - wchodzimy na stronę lafourchette.com i decydujemy czy chcemy zjeść :

w konkretnym miejscu (np. w słynnej 1-gwiazdkowej restauracji Au Crocodile w Strasbourgu).

Wyszukujemy i sprawdzamy czy i kiedy są możliwe promocje. No i widzimy, że w środku tygodnia można zaoszczędzić 30% na daniach z karty. Czyli całkiem sporo, bo średnia cen wynosi tam 80€!

w konkretny dzień i o konkretnej porze
Wybieramy datę i godzinę. Możemy wybrać rodzaj kuchni lub nie. Wyszukujemy i ukazuje nam się lista restauracji. Możemy posegregować wg promocji, cen, oceny czy popularności. Mamy też możliwość zawężenia wyszukiwania poprzez masę różnych wyborów po lewej stronie.

Rezerwując należy podać swój nr telefonu (jest opcja, że może być to polski numer, więc super!). Na kilka godzin przed rezerwacją otrzymamy sms'a z przypomnieniem. Przychodząc do restauracji podajemy swoje nazwisko i mówimy, że rezerwacja była wykonana przez fourchette. Jemy pyszne jedzonko i płacimy mniej :)

Oczywiście korzystanie z portalu jest darmowe (bez konieczności rejestracji). System jest bardzo fajny, bo pozwala przejrzeć przykładowe ceny i dania z karty dań (podane są zawsze po 3 przykłady dla przystawki, dania głównego oraz deseru). Możemy też zapoznać się z opiniami innych użytkowników o danym miejscu.
Minusem jest oczywiście to, że wszystko jest po francusku ...ale portal jest tak czytelny, że z małą pomocą jakiegoś translatora bez problemu sobie poradzimy :)

Jak zapłacić mniej za rachunek we francuskiej restauracji

Groupon

Zasady takie same jak w Polsce. Aby przeglądać oferty konieczna jest rejestracja (tak jak w Polsce jest ona darmowa, możemy połączyć się też przy użyciu facebook'a). Znajdziemy tutaj naprawdę spore zniżki (nawet ponad 50%). Wybór i elastyczność jest jednak mniejsza niż w lafourchette. Ponadto konieczność zapłaty przez internet (czyli we Francji albo paypal albo płatność przy użyciu karty - francuska bankowość elektroniczna kuleje). Jeśli mieszkamy we Francji, to zdecydowanie warto śledzić, czy pojawiają się interesujące dla nas oferty. Jeśli zaś przyjeżdżamy jako turyści to warto przejrzeć również inne kategorie (szczególnie Loisirs & Sorties), by uczynić nasz przyjazd nieco ciekawszym (np. wybrać się na degustację win lub spływ kajakowy).

Passeport Gourmand

Paszport Smakosza to książeczka pełna bonów z promocjami do restauracji w wybranym regionie Francji (oraz Szwajcarii. Niestety trzeba ją sobie kupić (albo dostać od kogoś w prezencie:P). Zapewnia wiele sporych zniżek w przeróżnych restauracjach. Uwaga! Paszporty nie są dostępne dla wszystkich regionów (sprawdzić można na mapce, tutaj).

Menu / Formule / Happy hours

Wiele restauracji oferuje też "menu" (inna nazwa to la formule - oferta specjalna). I uwaga, menu oznacza coś w rodzaju dania dnia, ale razem z przystawką i/lub deserem. Zaś karta dań to la carte, a nie menu. Oczywiście w niektórych restauracjach znajdzie się także samo "plat du jour".
Za menu zapłacimy kilka-kilknaście euro mniej, niż za dowolnie wybrane dania.
"Formule" może mieć również formę "buffet à volonté" - czyli płacimy i jemy do woli. W Strasbourgu w niektórych miejscach można tak zajadać się tarte flambée - polecam Au Brasseur. Nie jest to może najlepsza tarte flambée w mieście ale też nie najgorsza jaką jadłam. Za to ceny bardzo konkurencyjne i jest to zdecydowanie jedno z najpopularniejszych miejsc wśród tutejszych studentów.
Happy hours - normalnie dotyczy raczej barów, gdzie o danej porze piwo jest tańsze. Ale w niektórych miejscach możliwe jest także zjedzenie czegoś o późno-popołudniowej porze w niższych cenach.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Karafkę wody (z kranu) dostaniemy za darmo. Są miejsca, w których jednak nie wypada o nią prosić. A w niektórych dostaniemy ją bez proszenia się ;) Nie zapłacimy również za pieczywo otrzymane do zamówionego posiłku.
Napiwek nie jest obowiązkowy, ale mile widziany, gdy jesteśmy zadowoleni z obsługi.

Dajcie znać czy post Wam przydał i czy macie zamiar skorzystać z powyższych sposobów :)

Sprawdźcie także inne wpisy z cyklu poradnik turysty.Spodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger