25 października

Belle Époque, czyli piękne czasy Francji


Nie ma to jak akcja blogerów językowo-kulturowych w 80 blogów dookoła świata, by zmotywować się do napisania nowego wpisu na bloga :) W tej edycji postanowiliśmy pisać o tym, co działo się w naszych krajach 100 lat temu. Dokładnie w 1916 roku lub, tak jak ja, mniej lub więcej w tamtych czasach. Ja postanowiłam cofnąć się nieco dalej i napisać trochę ciekawostek o tzw. Belle Époque, czyli Pięknej Epoce.

Grâce à l'action "le Tour du monde en 80 blogs", j'ai finalement retrouvé la motivation d'écrire un nouveau post sur mon blog. Dans cette édition, nous avons décidé de parler de ce qui s'est passé dans nos pays il y a 100 ans. Soit exactement en 1916, ou plus ou moins dans cette periode-là. J'ai décidé d'écrire sur la Belle Époque. 


Za Belle Époque uznaje się okres we Francji od zakończenia wojny francusko-pruskiej w 1871 roku do rozpoczęcia I Wojny Światowej. Jest to czas rozwoju i rozkwitu, dużo się dzieje, i nie sposób, abym wszystko zmieściła w jednym wpisie, więc skupię się na kilku wybranych faktach i ciekawostkach.

Tętniący życiem Paryż

W stolicy Francji życie kulturalne i rozrywkowe ma się bardzo dobrze. Powstają kasyna i kabarety, w 1889 roku zostaje otwarty słynny Moulin Rouge. W tym roku też ukończona zostaje budowa wieży Eiffla i odbywa się Wystawa Powszechna w Paryżu, której głównym tematem jest postęp technologiczny. 11 lat później Paryż znów ma honor gościć wystawców z całego świata i "zaprezentować" przesył prądu, bez którego chyba trudno wyobrazić sobie obecne życie.
Zanim skupimy się na rozwoju technologii, wróćmy jednak na chwilę do rozrywek, kultury i sztuki. Czasy Belle Epoque to przede wszystkim czasy impresjonizmu w sztuce. Rodzi się kubizm, którego prekursorem jest Cézanne. W 1907 roku Picasso tworzy obraz Panny z Awinionu (Les Demoiselles d'Avignon) - według tygodnika Newsweek  "najbardziej wpływowe dzieło sztuki ostatnich 100 lat".
W muzyce to czas Ravela i Debussy'ego, a także mojego ulubionego francuskiego kompozytora -Erika Satie - tworzącego muzykę, która ma towarzyszyć codzienności, być dla niej tłem. Jeśli nie znacie, to posłuchajcie:


Oczywiście artyści z różnych dziedzin się znają, niektórzy się przyjaźnią, często spotykają się w różnych kabaretach (m.in. Le Chat Noir) i razem oddają urokom paryskiego życia. Z dodatkiem szampana, absyntu i opium.

W tym czasie firma Peugeot zajmująca się produkcją rowerów zaczyna prace nad swoimi pierwszymi projektami automobili. Powstaje także Renault.
Bracia Lumière tworzą kinematograf i organizują pierwszy płatny pokaz filmowy w Paryżu, w którym uczestniczy Georges Méliès - jeden z najważniejszych pionierów kina.
Maria Curie otrzymuje nagrodę Nobla, choć w tych czasach, uważano to głównie za sukces jej męża.
Zaś sam Paryż ulega ogromnej urbanizacji i modernizacji. Kończy się przebudowa miasta wg planów barona Haussemanna i zaczynają się prace nad paryskim metrem, którego pierwsza linia rusza już w 1900 roku.

Powstanie bagietki

Jest kilka wersji historii opisujących powstanie bagietki. I chyba najciekawszą (choć może najmniej prawdopodobną) jest ta, że bagietka narodziła się wraz z paryskim metrem. Francuski konstruktor nadzorujący prace nad metrem, Fulgence Bienvenüe, miał trochę problemów z robotnikami. Zdarzało się bowiem, że między tymi, pochodzącymi z różnych regionów i często bardzo temperamentnymi mężczyznami, dochodziło do kłótni i rękoczynów. A ponieważ nosili ze sobą zawsze noże do krojenie chleba, to o tragedię trudno nie było. Bienvenüe poprosił więc piekarzy, aby stworzyli rodzaj chleba, do którego nóż nie będzie potrzebny. I podobno w ten sposób bagietki zawitały na stałe w paryskich piekarniach :)

Piękne czasy nie dla wszystkich...

Niestety nie dla wszystkich życie w tej epoce było takie piękne i rozrywkowe. Wielu ludzi żyło na skraju biedy, w siłę rósł nacjonalizm i szerzyły się nastroje antysemickie. Bardzo głośna stała się sprawa niesłusznie oskarżonego i skazanego oficera Dreyfusa, w którego obronie stanął Emil Zola (za co i on poniósł konsekwencje). Pod koniec 1905 roku rozdzielono Kościół od państwa, co oczywiście nie wszystkim się podobało.
Również kobietom nie do końca się powodziło, o czym możecie więcej przeczytać na blogu O północy w Paryżu.

Wizja przyszłości

Na zakończenie naszej podróży w czasie chciałam Wam pokazać jak wtedy Francuzi wyobrażali sobie życie za 100 lat. En l'an 2000 to seria ilustracji obrazujących postęp technologiczny we Francji w 2000 roku według wyobrażeń z przełomu XIX i XX wieku.


Wszystkie ilustracje znajdziecie na tej stronie, polecam obejrzeć i sprawdzić, w czym Francuzom udało się trochę przewidzieć przyszłość ;)


Jeśli chcesz dowiedzieć się, co 100 lat temu działo się w innych krajach, to koniecznie przeczytaj wpisy zaprzyjaźnionych blogerów językowo-kulturowych :)

Austria
Viennese breakfast - 100 lat temu – ostatnia cesarzowa Austrii
Chiny
Biały Mały Tajfun - Sto lat temu w Yunnanie
Francja
Français mon amour - 100 lat temu czyli opowiadamy o przeszłości
Kirgistan
Kirgiski.pl - Kirgiskie powstanie 1916 r. i Ürkün – część I
Enesaj.pl - Ürkün: opowieść kirgiskiego repatrianta
Niemcy
Niemiecka Sofa - Historia BMW
Niemiecki w Domu - 100 lat temu w Niemczech
Niemiecki po ludzku - 1916 w Niemczech
Turcja
Turcja okiem nieobiektywnym - 100 lat temu w Turcji: zabawa czasem
Wielka Brytania
Angielski dla każdego - 100 lat temu w Anglii
Włochy
Studia, parla, ama - W 80 blogów dookoła świata - 100 lat temu
Spodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger