04 grudnia

Choinka w Strasbourgu

Coucou!
Blogowanie pod jemiołą trwa i dziś otwieramy moje okienko! W zeszłym roku w ramach naszej akcji, zabrałam Was na wycieczkę do piernikowego miasteczka w Alzacji. Dziś będzie równie świątecznie :) Wczoraj mogliście podszkolić Wasz angielski wraz z Agnieszką z bloga angielski C2, a jutro w dalszą jemiołową podróż zabierze Was Asia z bloga szwajcarskie Blabliblu. Na naszym grupowym blogu czeka zaś na Was konkurs, w którym możecie wygrać bon na zakupy w empiku za 240 zł!

Chyba trudno sobie wyobrazić Święta Bożego Narodzenia bez choinki - w kulturze europejskiej i nie tylko stała się ona ich nieodrębnym symbolem. I dziś o wyjątkowej choince chcę Wam opowiedzieć.


Alzackie korzenie choinki

Nie wiem czy wiecie, że choinkową tradycję zawdzięczamy Alzatczykom.
Idea drzewka bożonarodzeniowego narodziła się jeszcze w XV wieku, zaś najstarsze zapiski o tej tradycji pochodzą z 1521 roku. We Francji zwyczaj ten początkowo nie był znany. To Alzatczycy, którzy zdecydowali się opuścić niemiecką Alzację, go rozpowszechnili. W końcu "tam, gdzie jest rodzina alzacka, jest i drzewko bożonarodzeniowe". Myślę, że stwierdzenie to jest wciąż aktualne, bo Alzatczycy nadal pozostają wierni swoim tradycjom i je bardzo pielęgnują (chyba właśnie dlatego tak dobrze się tutaj czuję - bo ja uwielbiam tradycje!). Według tutejszych tradycji drzewka ubiera się na początku adwentu - a nie tak, jak w wielu polskich rodzinach dopiero w Wigilię. Początkowo przystrajano je jabłkami, orzechami i niepoświęconymi hostiami. Ścięte drzewko czasami wieszano pod sufitem.

By jeszcze bardziej podkreślić przywiązanie mieszkańców Alzacji do bożonarodzeniowych zwyczajów, od ponad 20 lat w sercu Strasbourga, na placu Kleber, pojawia się choinka. I to nie byle jaka choinka...

Le grand sapin

Gdy zobaczyłam ją po raz pierwszy, byłam pod ogromnym wrażeniem. Przewyższała wszystkie okoliczne budynki. Nie miałam pojęcia, że to najwyższa naturalna choinka w Europie - ale gdy się dowiedziałam, to wcale mnie to nie zaskoczyło ;) Był to rok 2010, czas mojego Erasmusa. Wszyscy znajomi opowiadali mi jak wyjątkowy to czas w Alzacji i Strasburgu, jaki cudny bajeczny klimat. Po raz pierwszy wielka choinka z Wogezów stanęła tu w 1993 roku, po generalnym remoncie placu Kleber. Od tego czasu, co roku jest ona główną ozdobą Europejskiej Stolicy Bożego Narodzenia.
Przybycie tak wielkiej osobistości wymaga wielu przygotowań i dobrze zorganizowanej logistyki. A gdzie znaleźć choinkę, która mierzy ponad 30 metrów i waży ponad 6 ton? Na szczęście w pobliskich Wogezach (pasmo gór w Alzacji) jest w czym wybierać :) I to właśnie zawsze stamtąd przybywa choinka. Tegoroczna została wybrana w okolicach Dabo.


Przybywa ona specjalnym konwojem w nocy, gdzieś na przełomie października i listopada. Tak wcześnie, bo musi być gotowa już na początek Adwentu - wtedy właśnie zaczyna się słynny Marché de Noël (Jarmark Bożonarodzeniowy). Zanim zacznie być dekorowana, trzeba ją jeszcze nieco "odpicować". Jak wyglądają choinki w lesie chyba każdy widział - nie wszystkie gałęzie są równe, czasem są trochę łyse... Na początku doczepiane są więc dodatkowe gałęzie. Dopiero później można wziąć się za instalowanie lampek i dekoracji. Przez 20 lat zadanie to powierzane był strasburskiej artystce Antoinette Pflimlin. W 2013 za artystyczne zasługi otrzymała nagrodę Grand bretzel d'or (czyli po polsku Wielkiego Złotego Precla ;) ). Dopiero od dwóch lat pałeczka została przekazana dalej. A jak wyglądają efekty tej pracy? Zobaczcie sami!
PS Najpiękniej wygląda na żywo!


A tak wyglądał wieczór inaugurujący tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Strasbourgu i włączanie iluminacji :)


Choinkowa ciekawostka

Jeszcze w XIX wieku wszystkie drzewka sprzedawane były w workach z korzeniami, co pozwalało na ich ponowne posadzenie po użyciu :)

Literatura
Les plus beaux Noëls d'Alsace, Michel Loetscher, Editions Place Stanislas 2009
Noël en Alsace, Roland Oberlé, Editions Jean-Paul Gisserot 2012
Noëls magiques d'Alsace, Guy Trendel, Editions Coprur 2000


Spodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger