25 marca

8 niezwykłych kobiet, które odmieniły Francję

Wyjątkowe kobiety
Jako temat przewodni tej akcji w 80 blogów dookoła świata wybraliśmy kobietę. Myślę, że nie ma lepszego czasu na ten temat niż obecny, dlatego chcę Wam przedstawić 8 wyjątkowych kobiet, które miały wpływ na Francję. Zapraszam do lektury!

Olympe de Gouges (1748-1793)

To pierwsza francuska feministka. Autorka Deklaracji Praw Kobiety i Obywatelki, napisanej na wzór Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela, która dawała równe prawa tylko mężczyznom. Oczywiście deklaracja ta nie została przyjęta przez władze rewolucyjne, a sama Olimpia została zgilotynowana, ponieważ otwarcie krytykowała rządy ówczesnego dyktatora, Robespierre'a.
To dzięki niej narodziły się pierwsze ruchy feministyczne walczące o równe prawa dla kobiet i mężczyzn.
La Femme naît libre et demeure égale à l'homme en droits.

Kobieta rodzi się wolna i pozostaje równa w prawach mężczyźnie.  

Madeleine Brès (1842-1921)

Pierwsza francuska lekarka. Już w wieku 8 lat była zainteresowana medycyną. W 1866 zdała maturę i postanowiła zapisać się na Wydział Medycyny. Niestety, odmówiono jej, argumentując, że oprócz matury z nauk ścisłych (jak w przypadku pozostałych kandydatów), musi zdać także maturę z literatury. Co też uczyniła i trzy lata później zgłosiła na nowo swoją kandydaturę. Ponownie została ona odrzucona i dopiero dzięki interwencji cesarzowej Eugenii udało jej się zapisać na wydział nauk medycznych. Madeleine miała wtedy 26 lat i była już matką trójki dzieci. Chciała pracować w szpitalu, jednak po raz kolejny napotkała się na opór. Postanowiła więc zostać pediatrą, a jej praca doktorska dotyczyła niczego innego, jak karmienia piersią. Obroniła ją na piątkę i została pierwszą Francuzką z tytułem doktora nauk medycznych. Jest autorką wielu książek poświęconych wychowaniu dzieci, a dzięki jej pracy powstał pierwszy żłobek. Zmarła w ubóstwie.

Maria Skłodowka-Curie (1867-1934) 

Oczywiście część z Was zaraz mi napisze, że Maria Skłodowska jest nasza i nic Francuzom do niej ;)
Współcześnie dla wielu Francuzów jest to zdecydowanie najbardziej niezwykła kobieta nauki i zapominają, że była Polką. Za jej życia zaś z tego powodu często była odtrącana przez francuskie społeczeństwo (posądzano ją nawet o bycie Żydówką). Do tej pory, tylko 4 osoby zostały 2 razy wyróżnione nagrodą Nobla, i nasza polsko-francuska chemiczka jest jedyną kobietą, która tego dokonała. Może nie wiecie, ale Maria była także pierwszą panią profesor na Sorbonie. Niestety ze względu na fakt bycia kobietą oraz polskie pochodzenie, nie została nigdy przyjęta do Francuskiej Akademii Nauk.
W czasie I wojny światowej, wraz z córką Irène (również nagrodzoną Noblem), szkoliła radiologów, którzy mogli wykonywać swoją pracę w warunkach polowych. Sama również dokonywała wielu prześwietleń w tym czasie i jako jedna z pierwszych kobiet zdobyła prawo jazdy, aby móc jeździć ambulansem na front.
Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.

Marie Marvingt (1875-1963)

Jeśli to nazwisko nic Wam nie mówi, to nie jesteście sami, większości Francuzów niestety również nie. A szkoda, bo to bardzo wyjątkowa kobieta. Niezwykle wysportowana, nazywana narzeczoną niebezpieczeństwa, była pionierką lotnictwa oraz jedną z pierwszych alpinistek. Ponieważ jej kandydatura do słynnego Tour de France została odrzucona, postanowiła i tak przemierzyć tę samą trasę, co mężczyźni. Jest pierwszą kobietą, która przeleciała balonem nad kanałem La Manche. W czasie I wojny światowej odmówiono jej, jak i innym pilotkom samolotów latania w akcjach. Służyła więc początkowo jako pielęgniarka, a później przebierała się za mężczyznę, by móc latać. Po zdemaskowaniu, dzięki jej ogromnej determinacji, jako pierwszej kobiecie udało jej się uzyskać pozwolenie na udział w akcjach lotniczych. Miała ogromny wpływ na powstanie lotniczej służby ratownictwa medycznego.
To najbardziej odznaczona kobieta w historii Francji.

Simone de Beauvoir (1908-1986)

Francuska feministka, partnerka Jean-Paul Sartre'a. Autorka książki Druga płeć (Le deuxième sexe, nieprzetłumaczona na język polski), w której tłumaczyła, jak przez wieki kobiety były traktowane jako niższe istoty. Jest jedną z głównych przedstawicielek egzystencjalizmu. Uważała, że każdy może zrobić coś ze swoim życiem i nadać mu sens, przez to co mówi i co robi. Według niej kobiety mogły wybierać niezależność, mieć swoje własne potrzeby oraz poglądy. Z Sartrem nigdy nie zawarła małżeństwa, którego on z resztą nigdy jej nie zaproponował, bo jak uważał - byłoby dla niej pułapką. 


Madeleine Cinquin, czyli siostra Emmanuella (1908-2008)

Ulubiona zakonnica Francuzów. Dzięki jej działalność w Egipcie udało się wybudować wiele szkół, schroniska oraz przychodnie. Chciała nieść pomoc najuboższym - po przejściu na wiek emerytalny i za zgodą przełożonych klasztoru zamieszkała w najbiedniejszej dzielnicy Kairu i właśnie tam działała. Jej poglądy nie były zawsze zgodne z nauczaniem Kościoła - nie potępiała antykoncepcji, związków homoseksualnych czy aborcji. Będąc często świadkiem śmierci noworodków, napisała nawet list do Papieża Jana Pawła II z prośbą o zgodę na przybycie do Kairu ginekolożek, które mogłyby przypisywać kobietom pigułki antykoncepcyjne. Brak odpowiedzi uznała za zgodę.
Niezwykle szczera i bezpośrednia,  koniec swojej emerytury spędziła we Francji, i obok abbé Pierre była najbardziej medialną osobą religijną we Francji - znaną ze swojego wizerunku siostry w adidasach i nie owijającej w bawełnę.
Il ne faut jamais s'arrêter dans la vie. Il faut toujours courir, s'acharner. Et on est toujours, toujours vainqueurs.

Nigdy nie wolno zatrzymywać się w życiu. Trzeba biegnąć, walczyć. I wtedy zawsze, ale to zawsze jesteśmy zwycięzcami.

Édith Piaf (1915-1963)

Najbardziej znana francuska piosenkarka, która całkowicie odmieniła muzykę francuską. Wychowywana przez prostytutki, w wieku dziecięcym straciła wzrok, który następnie odzyskała, później śpiewała na ulicach Paryża. Po jej odkryciu zyskała rzesze wielbicieli, a jej piosenki po dziś dzień są słuchane na całym świecie.

Simone Veil (1927-2017)

Francuska polityk i Minister Zdrowia, której Francuzki zawdzięczają prawo do aborcji (medycznej oraz na życzenie) - nazywanym często prawem Veil (loi Veil) - przyjęte we Francji w 1975 roku.
Simone była Żydówką i tuż po przystąpieniu do matury, została zatrzymana podczas rutynowej kontroli w centrum Nicei, w marcu 1944 roku. W ciągu kilku godzin gestapo zatrzymało także jej matkę i jedną z sióstr, z którymi następnie została deportowana do Auschwitz. Tuż przed wyzwoleniem obozu kobiety uczestniczyły w marszu śmierci do obozu w Bergen. Tam matka Simony zmarła na tyfus.
Simone dopiero po zakończeniu wojny dowiedziała się, że zdała maturę. Postanowiła studiować nauki polityczne. Wraz ze swoim mężem pracowała nad dobrymi stosunkami francusko-niemieckimi, tłumacząc, że trzeba umieć rozróżnić nazistów odpowiedzialnych za Holocaust i Niemców jako całość.A teraz wybierz się w dalszą podróż dookoła świata z blogerami językowo-kulturowymi!

CHINY
Biały Mały Tajfun: Z czym się Chińczykom kojarzą kobiety?
DANIA
Ukryty Kot: Kobieta w języku duńskim
FINLANDIA
Suomika: Kobiece sprawy po fińsku (tylko dla kobiet!)
FRANCJA
Demain,viens avec tes parents!: Stąd do wieczności
GRECJA
Powiedz to po grecku: O określeniach kobiety w języku greckim
GRUZJA
Gruzja okiem nieobiektywnym: Kobiety w języku gruzińskim
HISZPANIA
Hiszpański dla Polaków: Kobieto, to musisz wiedzieć o hiszpańskim!
IRLANDIA
W Krainie Deszczowców: Kobieta po irlandzku
JAPONIA
japonia-info.pl: „Kobiecy” pierwiastek w jōyō-kanji
KIRGISTAN
Kirgiski.pl: Kobieta w języku kirgiskim
NIEMCY
Niemiecki w Domu: Kobieta w Niemczech
ROSJA
Dagatlumaczy - blog o tłumaczeniach i języku rosyjskim: “Kobieta” w języku rosyjskim
SZWECJA
Szwecjoblog: Kobieta w języku szwedzkim - 5 ciekawostek
TURCJA
Turcja okiem nieobiektywnym: Czy Turczynki chcą nosić hidżab?
USA
Papuga z Ameryki: Jak ubierają się kobiety w USA?
WIELKA BRYTANIA
Angielska Herbata: Angielskie idiomy z kobietą w tle
English-Nook: 6 żon Henryka VIII
Angielski dla każdego: Królowa, czyli najważniejsza kobieta w Wielkiej Brytanii
WŁOCHY
Po Prostu Włoski: Kobieta w języku włoskim - idiomy i powiedzenia
RÓŻNE JĘZYKI
Enesaj.pl: Kobieta w językach turkijskich
Spodobał Ci się wpis i chcesz więcej? Zapisz się na francuski newsletter w berecie
lub zajrzyj na
Copyright © 2016 Madou en France , Blogger